Poláci slavili Den nezávislosti pod heslem „My chceme Boha!”

Den nezávislosti v Polsku

Poláci slavili Den nezávislosti pod heslem „My chceme Boha!”NOVÉ
Pochod v Polsku Foto:

Foto: Reuters

1
Svět
Sdílet:

V Polsku slavily v sobotu lidé svátek nezávislosti, 99 let po podpisu příměří, které ukončilo první světovou válku. Stejně jako v posledních letech se i tentokrát při této příležitosti ve Varšavě konalo jedno z největších setkání nacionalistů v Evropě. 

Průvodu za svátek nezávislosti se zúčastnily desetitisíce lidí. Mnoho z účastníků, kteří měli často holé hlavy, podle záběrů skandovalo hesla proti migrantům, islámu, Evropské unii, duhové Evropě a místy také „zákaz buzeranství“. 

Heslo „Chceme Boha“ je převzaté z názvu staré polské náboženské písně, organizátoři pochodu v propagačních materiálech uvádí také motto „Bůh, čest, vlast“ spojené s radikálními antisemitskými organizacemi ze 30. let. Podle šéfa protiextremistického sdružení Never Again Rafala Pankowského pochod nevychází z náboženského přesvědčení.

„Myslím si, že většina organizátorů není příliš pobožná. Používají křesťanství jako jakousi známku identity, která dnes spočívá hlavně v antiislámském postoji,“ řekl AP sociolog Pankowski. Dodal, že pochodu se kromě katolických skupin hodlají zúčastnit také krajně pravicoví „novopohani“.

Z pochodu nezávislosti se podle Pankowského dost možná stalo největší setkání krajně pravicových extremistů na světě. Podobně jako loni se i letos ve Varšavě čekají protidemonstrace. Vlastní akce nahlásili antifašisté a Výbor na obranu demokracie (KOD). Minulý rok na bezpečnost v polské metropoli dohlíželo 7000 policistů.

Ze sociologických průzkumů vyplývá, uvedl Pankowski, že v Polsku jsou k osvojení xenofobie a krajně pravicového nacionalismu paradoxně náchylnější mladší generace, které vyrůstaly v demokratickém prostředí. „Myslím, že mnoho z nich si tyto názory zachová po další desetiletí. Ten problém jen tak neodezní,“ řekl.

Pochod nezávislosti se poprvé konal v roce 2009 a jeho trasa vede centrem Varšavy od kruhového objezdu Romana Dmowského přes řeku Vislu k Národnímu stadionu. Podle agentury AP se z poměrně malé akce postupně stalo setkání fašistů a příslušníků krajní pravice nejen z celého Polska, ale také ze Slovenska, Maďarska či Švédska.

Duda uctil konec války

Polský prezident Andrzej Duda se zúčastnil slavnosti u hrobu neznámého vojína a pronesl projev, v němž mimo jiné připomněl zakladatele nezávislého polského státu po 1. světové válce v čele s maršálem Jozef Pilsudským, pro které „vize svobodného, nezávislého Polska byla důležitější než cokoli jiného“. Oslav se přes napjaté vztahy mezi Varšavou a Bruselem zúčastnil i předseda Evropské rady a bývalý polský premiér Donald Tusk.

Čtěte také: Lidé připomněli válečné veterány, ministr v Praze vyznamenával

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články