1 Vystoupení katalánského parlamentu

Katalánský parlament schválil nezávislost s odkladem

, , AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Katalánský parlament na dnešním zasedání schválil deklaraci nezávislosti s dovětkem o odkladu jejího vyhlášení. Dokument, který byl přijat na žádost premiéra Carlese Puigdemonta, ponechává vyhlášení nezávislosti na vládě, která má lhůtu na vyjednávání s Madridem. Informoval o tom list La Vanguardia.

"Katalánsko dnes obnovuje svou plnou svrchovanost," píše se v dokumentu s titulem "Deklarace zastupitelů Katalánska". Text vyzývá všechny státy a mezinárodní organizace k uznání nezávislé Katalánské republiky.

Deklaraci podepsalo 72 ze 135 poslanců, tedy všichni zástupci separatistických stran.

Puigdemont dnes předešel hrozícímu vyhrocení napětí mezi Barcelonou a Madridem, když místo přímého vyhlášení nezávislosti deklaroval v parlamentu ochotu jednat s centrální vládou, která označuje veškeré aktivity kolem katalánského referenda za neústavní. Podle médií není jasné, jakou právní hodnotu má dnes schválený dokument.

 

Čtěte také: Katalánsko funguje v omezeném režimu, generální stávka se nekoná

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.