Bláha dostal vyhazov z financí. Chtěl prošetřit náměstkyni Schillerovou
Měla přístup do živých kauz?
Odborník na e-goverment Michal Bláha dostal před několika dny vyhazov z ministerstva financí, kde v roli poradce od jara spolupracoval na přípravě personálního informačního systému. Vypovězení smlouvy od ministra Ivana Pilného (ANO) podle něj přišlo bez vysvětlení. Bláha si je dává do souvislosti s tím, že se zajímal o přístup náměstkyně Aleny Schillerové k živým daňovým kauzám na Generálním finančním ředitelství. Rozhovor s Bláhou přinesl server podnikatel.cz.
Podnikatel a investor Michal Bláha, který se mj. proslavil projektem HlidacSmluv.cz a HlidacEET.cz, před nastoupením do role poradce v oblasti IT jasně proklamoval, že nejde pomáhat tehdejšímu ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO), ale že chce zlepšit fungování státní správy. Narazil však na mnoho překážek. „Hlavním problémem je vlastně právní systém, respektive to, jak jsou zákony nastavené,” uvedl Bláha pro server podnikatel.cz. Dále konstatoval, že jeho činnost na financích nebyla úspěšná: „Z mých rad vzali jen to, co chtěli, takže nic.“
Po několikaměsíční spolupráci přišel před několika dny Bláhovi dopis o ukončení smlouvy, který údajně neobsahoval žádné vysvětlení. „Důvod neznám, mohu tak pouze spekulovat. V médiích byla informace o tom, že paní náměstkyně Alena Schillerová má přístup k živým daňovým kauzám na Generálním finančním ředitelství. Požádal jsem ministra, aby prošetřil, jestli se tam neděje něco špatného. Na to jsem žádnou reakci nedostal a týden na to přišla výpověď,“ cituje Bláhu server podnikatel.cz.
„Mezitím jsem sám zjistil, že ministerstvo prolomilo daňovou mlčenlivost již v roce 2013, a přesto 4 roky tvrdí, že nikoliv, “ dodal Bláha. Potvrdila to podle něj nejen náměstkyně Schillerová, ale i dokumenty z ministerstva, které se mu podařilo získat.
Michal Bláha se v resortu zabýval velkou zakázkou na personální informační systém. Ten měl obstarávat například mzdové účetnictví nebo evidenci zaměstnanců. Jednotlivé podřízené organizace dosud nemají v tomto ohledu společný systém. Bláha zde pracoval na jednotlivých komponentech, které měl systém obsahovat, a podílel se na přípravě veřejné zakázky. Jeho návrhy však nebyly vyslyšeny.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
V souvislosti se změnou systému také zmínil neadekvátní počet zaměstnanců na GFŘ. V porovnáním se soukromými firmami je jejich počet neadekvátně vysoký, což se mělo díky novému systému změnit.
Michal Bláha také navrhl hodnocení uživatelské přívětivosti systému. Zde prý došlo k mnoha neshodám a paradoxním návrhům ze strany ministerstva. Prosazoval také rozdělení zakázky, aby v určitých oblastech měly možnost prosadit se specializované firmy.