1 Boj o nezávislost Katalánska

„Postup Madridu je nejhorším útokem od dob Franka,“ říká katalánský premiér

NOVÉ

Témata: , ,

Katalánský premiér Carles Puigdemont označil postup ústřední vlády, tedy aktivaci článku 155, za „nejhorší útok“ proti Katalánsku od dob diktatury Franciska Franka. Dále ve svém vystoupení řekl, že Katalánci nemohou opatření španělské vlády akceptovat. Rozhodnutí Rajoyovy vlády podle něj odporuje principům právního státu.

Puigdemont označil Rajoyův pokus Katalánsko „ponížit“ za „útok proti demokracii“. Podle agentury AP skrytě pohrozil vyhlášením nezávislosti a vyzval poslance katalánského parlamentu, aby se tlaku Madridu nepodvolili. Chce svolat katalánský parlament, aby opatření Madridu probral a reagoval na něj.

Španělský premiér Mariano Rajoy po sobotním mimořádném zasedání vlády oznámil, že sesadí katalánskou regionální vládu a omezí působnost tamějšího parlamentu. Postup ústřední vlády rozhořčil jak separatisty, tak umírněné Katalánce. V ulicích Barcelony na protest sešlo podle katalánské policie 450 000 lidí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Španělsko převezme kontrolu nad Katalánskem, oznámil Rajoy

Vyhlásíme nezávislost, varují Katalánci. Přijdete o autonomii, hrozí Madrid


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.