Komunisté hlásí ztráty, do sněmovny neprošla ani „rudá Marta“

Komunisté výrazně ztratili

Komunisté hlásí ztráty, do sněmovny neprošla ani „rudá Marta“NOVÉ
Vedoucí kandidátka KSČM v Praze Marta Semelová, která se nedostala do Poslanecké sněmovny Foto:

Foto: KSČM

4
Domov

drb Echo24

Jednou z neúspěšných stran ve volbách do Poslanecké sněmovny je Komunistická strana Čech a Moravy. Komunisté oproti roku 2013, kdy získali 14,91 %, výrazně ztratili. Tentokrát jim dalo hlas pouze 7,8 % voličů. Neúspěch stál křesla několik poslanců, například známou obdivovatelku Klementa Gottwalda Martu Semelovou. Strana chce nyní neúspěch kriticky zanalyzovat.

Komunisté oproti volbám před čtyřmi lety ztratili hned 18 mandátů. Z obhajovaných 33 jich získali 15. Neúspěch ve volbách stál poslanecké křeslo například jedničku na pražské kandidátce Martu Semelovou. Ta proslula zejména svými výroky o oprávněnosti popravy Milady Horákové nebo opěvováním Klementa Gottwalda, který rozsudek smrti nad advokátkou podepsal. Tu přeskočil kandidát z druhého místa Jiří Dolejš, kterému pomohly preferenční hlasy.

Předseda komunistů Vojtěch Filip přiznal, že jeho strana neuspěla. „KSČM může slíbit jediné. Že nesleví ze svých programových principů a bude dále pracovat na plnění volebního programu. V tomto ohledu jsme se na výkonném výboru shodli, že provedeme hlubokou a kritickou analýzu, která bude sloužit k velkému hodnocení voleb a politických poměrů na naší politické scéně,“ řekl Filip.

Předseda KSČM čelil také otázce, zda z neúspěchu vyvodí strana personální změny v jejím vedení. Svou rezignaci neoznámil ani Filip, ani nikdo jiný z vedení strany. „Máme demokratické orgány strany.  Výkonný a ústřední výbor, v pondělí pak budou zasedat také naše krajské. Nechceme se unáhlit, ale zároveň nechceme tento výsledek přejít. Jednotlivé okresy a kraje se rozhodnou, jakými způsoby závěry vyvodíme,“ odpověděl Filip.

Mladá generace členů nám přinese lepší budoucnost, burcuje Jiří Dolejš

Představitelé komunistické strany po volbách přiznali, že jim chyběly především protestní hlasy. „Dlouhodobě usilujeme jak o voliče v protestu, tak ty programové. O ony programové jsme nepřišli. Protestních stran bylo ale velké množství. Mrzí mě, a už jsem to říkal v pátek, že výsledek nepolitické politiky, tedy odklon od svobodné soutěže politických stran, je tady velký,“ mrzelo předsedu Filipa.

Podle prvního místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše, který byl do Poslanecké sněmovny zvolen díky preferenčním hlasům, potřebuje strana mladou generaci členů. „Mladá generace členů nám přinese lepší budoucnost. A my ji na to musíme připravit,“ zmínil Dolejš myšlenku, kterou se dost možná bude v následujících letech strana zaobírat.

Koalice s hnutím ANO je vyloučena, zaznělo od komunistů

KSČM po volbách opět zopakovala to, že chce jednat se všemi stranami, které se do Poslanecké sněmovny dostaly. Zároveň však z úst předsedy jasně zaznělo, že do koalice s hnutím ANO odmítají jít. „Koalice je vyloučena. My stojíme programově jinde. Budeme ale jednat. Výkonný výbor schválil vyjednávací tým, kde kromě mě jsou Pavel Kováčik a Jiří Dolejš,“ řekl Filip.

Čtěte také: Volby v Brně vyhrálo ANO, preferenční hlasy sbíral Fiala z ODS

Nejvíc preferenčních hlasů: Babiš, Klaus ml. a Schwarzenberg

ANO získalo 78 poslanců, ODS 25, ČSSD jen 15