1 volební kampaň

Poslední dny volební kampaně: superlídři a nechumelismus

Témata:

Tomáš Ježek kdysi dávno napsal, že nejlepší způsob, jak dokonale umrtvit zásadní veřejnou debatu, je pozvat padesát tisíc odborníků, expertů a vůbec povolaných lidí na fotbalový stadion a dovolit jim, aby mluvili všichni najednou. Předvolební debaty politických lídrů v televizním a mediálním podání jsou něco podobného v trochu skrovnějších rozměrech.

Je jich tam o něco míň, mluví taky aspoň občas všichni najednou, každý o něčem jiném a společného to má jenom jedno: pokoušejí se, ať už jako nedobrovolné oběti režie toho spektáklu, nebo jako jeho dobrovolní účastníci, mluvit co nejvíc od věci. Jistě je důležité, jaké budeme platit daně, jaké bude naše sociální zajištění, jak bude fungovat české zdravotnictví, jaké budeme mít železnice a dálnice.

Všechny tyto otázky mají ovšem smysl jen tenkrát, když bude řečena ta základní, a v jejím rámci. Ta základní otázka zní: budeme tu i na příště mít polistopadový demokratický režim, liberální demokracii a právní stát postavený na myšlence občanských práv a svobod a opřený o evropskou a transatlantickou spolupráci? Nebo tu budeme mít „Nové pořádky“, jakousi zjednodušenou demokracii?

Polistopadový režim měl spoustu chyb: stál však na zdravých základech a byl reformovatelný. „Zjednodušená demokracie“ je zjednodušená hlavně proto, aby se už nijak reformovat nedala. Pokud někdo neřekne napřed a nahlas tuhle základní otázku a neuvede svou odpověď na ni, tj. „Co vlastně chceme“, mluví od věci a provozuje tzv. nechumelismus (nechumelí se, nic se neděje, věnujme se v klidu kultuře a stavu našich silnic).

Bude mít aspoň někdo z volebních lídrů tu elementární kuráž, aby to v následujících veledebatách řekl na plná ústa? Bude mít tu kuráž pan Petr Fiala, Miroslav Kalousek, Lubomír Zaorálek, Pavel Bělobrádek, nebo snad dokonce ještě někdo jiný? To je hlavní věc, o níž jde v této volební kampani. Zatím na ni vlastně ani nepřišla řeč, aspoň ne tak, jak by si zasloužila. Pánové, máte poslední příležitost. Moc mne zajímá, kdo z vás a jak ji využijete.

Využívám příležitosti, abych čtenáře seznámil s výzvou Klubu na obranu demokracie k těmto volbám, kterou jsem inicioval. Týká se vlastně téhož. Najdete ji zde.


/
Politický komentátor

Absolvent FF UK, v 60. letech člen redakční rady časopisu Tvář, signatář Charty 77. V letech 1969 až 1989 pracoval v dělnických a technických profesích. Stál u zrodu Demokratické iniciativy. Po roce 1989 byl federálním poslancem a v letech 1992 - 93 šéfem poradců Václava Klause, s nímž se poté rozešel. V letech 1993-2002 přednášel české a maďarské politické myšlení na FSV UK. Od roku 2000 vydává internetový zápisník Události.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.