Je to režim strachu. Nejvíc se ale bojí Erdogan, říká novinář vězněný v Turecku

Rozhovor z vězení

Je to režim strachu. Nejvíc se ale bojí Erdogan, říká novinář vězněný v TureckuNOVÉ
Německý ambasador v Turecku navštívil vězněného novináře Yücela Foto:

Reprofoto Twitter Denize Yücela

2
Svět
Sdílet:

Dopisovatel pro Die Welt Deniz Yücel byl v únoru zatčen tureckou policií kvůli údajné teroristické propagandě, která podněcovala k nenávisti. Yücel trvá na tom, že dělal svojí práci reportéra správně. „Izolace je mučení,“ uvedl v prvním rozhovoru z vězení pro Die Tageszeitung s tím, že se drží, ale nedokáže předpovědět, jaké důsledky jeho věznění bude dlouhodobě mít.

Čtyřiačtyřicetiletý novinář systém v Turecku vnímá jako režim strachu. Obavy podle něj mají úplně všichni včetně vězeňských dozorců, soudců, úředníků i vládních politiků. Od neúspěšného pokusu o vojenský převrat v červenci minulého roku byly zatčeny tisíce lidí.

Největší strach má ale podle Yücela turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. „Ve skutečnosti se bojí více než ostatní, protože ví, co by se stalo, kdyby ztratil svoji moc,“ řekl Yücel s tím, že proto prezident udržuje společnost v režimu strachu. Deniz Yücel se narodil v Německu do rodiny tureckých migrantů. Má turecké i německé občanství.  

Turečtí soudci odmítli Yücelovy žádosti o propuštění, a tak podal stížnost u Evropského soudu pro lidská práva. Orgán ve Štrasburku požádal Ankaru, aby se vyjádřila do 24. října, ale termín byl na žádost Ankary dvakrát prodloužen. Soud nyní stanovil konečný termín na 28. listopad. 

Po loňském potlačeném puči bylo v Turecku zakázáno přes 150 sdělovacích prostředků a zatčeno 140 novinářů. Zároveň docházelo k znepřístupnění užívání sociálních sítí. Omezení internetu nastalo hlavně po zastřelení ruského velvyslance nebo po zveřejnění videa, kde přívrženci Islámského státu zaživa upálili dva turecké vojáky. Podle turecké organizace Blocks vláda blokuje přístup k některým webovým stránkám, aby zabránila šíření tohoto videa.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po puči vyhlásil výjimečný stav, načež začalo zatýkání vojáků, úředníků, soudců, profesorů a dalších, kteří se údajně na pokusu o převrat podíleli.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Turecko již nepotřebuje vstoupit do EU, tvrdí prezident Erdogan

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články