1 Homosexuálové v Turecku

V Ankaře zrušili německý festival homosexuálních filmů

NOVÉ

Témata: ,

Úřady v tureckém hlavním městě zakázaly německý filmový festival Pink Life QueerFest orientovaný na LGBT komunitu. Svůj postup zdůvodnily tím, že by mohl podnítit nenávist či být dokonce terčem teroristického útoku. Organizátoři festivalu se ohrazují, že Ankara je „obírá o jejich ústavní práva“. Informovala o tom britská BBC.

Festival měl proběhnout 16. a 17. listopadu pod záštitou německé ambasády v Turecku, napsala agentura AFP. Během dvou dní plánovali jeho tvůrci v kinech odvysílat čtyři filmy. Úřad guvernéra Ankary však akci zakázal s tím, že by „mohla vzbuzovat nevraživé reakce vůči určité skupině obyvatelstva“. Podle informací tureckých tajných služeb existují teroristické organizace, které podobné skupiny plánují zasáhnout a promítání by mohlo působit provokativně a přitahovat nežádoucí pozornost.

Organizátoři ohlásili, že ještě předtím, než byl festival zakázán, byl už napaden kritikou na sociálních sítích. „Předpoklad, že by se promítání mohla stát terčem teroristických skupin, jen legitimizuje jednání lidí a institucí, kteří šíří nenávistné komentáře na naši adresu a chápou nás jako hrozbu,“ napsali v prohlášení.

Pink Life QueerFest byl podle BBC naplánován na období vyhrocených vztahů mezi Německem a Tureckem. Turci naše západní sousedy obviňují z vměšování do domácích záležitostí Turecka, zatímco Německo poukazuje na případ svých zatčených nacionalistů v Turecku.

Homosexualita v Turecku nezákonná není, aktivisté však uvádějí, že homofobie je v dnešní turecké společnosti stále problém. LGBT komunita je podle nich pod vládou prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana utlačovaná. Tvrdý postoj vlády má vyvěrat z konzervativního Islámu.

Čtěte také: Je to režim strachu. Nejvíc se ale bojí Erdogan, říká novinář vězněný v Turecku

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.