Špatné počasí nevadilo. Tisíce lidí zaplnily ulice i Václavské náměstí

Oslavy 17. listopadu

Špatné počasí nevadilo. Tisíce lidí zaplnily ulice i Václavské náměstíAktualizováno
Lidé na Václavském náměstí Foto:

FOTO: Jan Hrdlička

6
Domov
Sdílet:

Na Národní třídu od rána přicházeli politici, aby uctili památku 17. listopadu. S věnci a svíčkami dorazili k památníku zástupci většiny hlavních politických stran. Dorazili také prezidentští kandidáti Jiří Drahoš nebo Marek Hilšer. Jako první z politiků přišel Andrej Babiš, který se u památníku dostal do roztržky s několika svými odpůrci. Pískotu se dočkal i Tomio Okamura.

Babiš jako první z veřejně činných politiků přišel k pietnímu místu na Národní třídě spolu s ministry ze svého hnutí Martinem Stropnickým, Karlou Šlechtovou, Robertem Pelikánem, Danem Ťokem a primátorkou Adrianou Krnáčovou.

Odpůrci Babiše obvinili ze zneuctění pietního místa, připomínali mu jeho spolupráci s StB a jeho kauzy jako Čapí hnízdo. Podle Babiše mají nárok projevit svobodu slova, což je jedním z výdobytků sametové revoluce. Společnost je dnes ale podle něj proti očekávání lidí z doby před 28 lety příliš rozdělená a polarizovaná.

Oslavy 17. listopadu jsme sledovali on-line.

Pískotu se na Národní třídě dočkal předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura, který dorazil před Drahošem. Část přítomných ho uvítala voláním „Hanba!“

Ovací se naopak dočkal prezidentský kandidát Jiří Drahoš, který mimo jiné ocenil roli bývalého prezidenta Václava Havla. K památníku dorazili také předseda Senátu Milan Štěch či místopředseda ČSSD Petr Dolínek, za hnutí STAN Petr Gazdík s Janem Farským a Vítem Rakušanem, šéf TOP 09 Miroslav Kalousek nebo předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Odpoledne přilákal na Národní třídu tisíce lidí čtvrtý ročník pouliční slavnosti nazvané Korzo Národní, kterou zde pořádá skupina vysokoškoláků. Program připomínající události listopadu 1989 se skládal z koncertů, divadel, výstav, autorských čtení, ale i vzdělávací části.

Tisíce lidí přišly také na Václavském náměstí, kde se konal Koncert pro budoucnost. Tuto akci někdo vnímal jako prezidentskou kampaň. Vystoupit ale mohli jen organizátory vybraní kandidáti. Na pódiu se tak neobjevil například Michal Horáček nebo Mirek Topolánek.

Ti, co vystoupili, se často vymezovali proti předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi a prezidentu Miloši Zemanovi. Bývalý politik Daniel Kroupa apeloval, aby lidé nevolili zájmy „totalitní Číny a ruské autoritářské společnosti“. „Po osmadvaceti letech se k nám vrací lidé, proti kterým jsme bojovali,“ prohlásil.

U Hlávkovy koleje si dopoledne lidé připomněli události ze 17. listopadu roku 1939. Na své tehdejší spolužáky vzpomněl i pamětník, student z roku 1939 Vojmír Srdečný, jemuž je 98 let. Před druhou hodinou také vyšel z pražského náměstí Republiky satirický průvod masek, upozorňujících na různé společenské problémy. Na Újezdě se konalo shromáždění Pravda nemá alternativu, řečníci tam varovali před manipulací s informacemi.

Odpolední akce DSSS v dolní části Václavského náměstí se účastnila stovka lidí. Po projevech organizátoři akci ukončili a zrušili tak plánovaný pochod na Staroměstské náměstí. Část lidí se ale vydala ulicí Na Příkopech a na Senovážném náměstí se dostali do menší potyčky s těžkooděnci. „Dva lidi jsme zadrželi. Jednalo se o přestupkové jednání. Byli převezeni na policejní stanici k zadokumentování,“ řekl ČTK policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články