3 Co zaviní propadlé hlasy

Klíč k volbám: přepočet mandátů, který nahrává vítězi

, NOVÉ

Témata: ,

Letošní volby do Poslanecké sněmovny mnozí označují za nejdůležitější od roku 1990. Nikdy v historii totiž nemělo tak velké šance na úspěch tolik protestních a nesystémových stran a hnutí. O to důležitější letos bude, jak výrazná bude propast mezi vítězem a zbytkem stran, a také kolik hlasů propadne. Při rozdělování poslaneckých křesel by na tom vítěz voleb, kterým bude s největší pravděpodobností hnutí ANO, totiž mohl hodně vydělat.

Sledujte volební ONLINE z prvního dne.

Způsob, jakým se rozdělují mandáty, nahrává obecně spíše velkým stranám a ty malé na něm tratí. Hnutí ANO by tak v určitém případě za každé procento hlasů mohlo získat i tři křesla ve sněmovně. Podmínkou je, aby zůstalo nad dvacetiprocentní hranicí a aby ostatní strany dosáhly maximálně na polovinu jeho výsledku. Roli sehrají i propadlé hlasy a nižší účast voličů.

Nadějí hnutí ANO, že ovládne sněmovnu i s horším výsledkem, než je zisk nad 30 procent, je D’Hondtův volební systém. Ten se v Česku používá k přepočtu voličských hlasů na mandáty. „Podle tohoto systému stačí třeba zisk 22 procent, aby vítěz parlamentních voleb rozhodoval v České republice o všem důležitém. Při očekávané šedesátiprocentní účasti tedy bezpečnou vládu slovenského miliardáře zajistí, když pro něj bude hlasovat každý sedmý Čech s volebním právem,“ napsal komentátor Echo24 Petr Holub.

Celý text z Týdeníku Echo o D‘Hondtově systému čtěte zde: K ovládnutí České republiky stačí Babišovi 22 procent hlasů

Kolik lidí přijde k volbám?

Důležitá je i volební účast. Počet mandátů, které se v každém ze 14 krajů v Česku rozdělují, totiž není závislý na počtu obyvatel kraje, ale právě na volební účasti. Zásadní roli v tom hraje tzv. republikové mandátové číslo, které je výsledkem podílu všech odevzdaných hlasů a celkového počtu 200 poslaneckých mandátů.

Hlas v různých krajích nemá stejnou váhu. Důležité jsou kraje s vysokým mandátovým číslem, což je hlavní město Praha, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj a Moravskoslezský kraj. Úplně nejméně mandátů se rozděluje v Karlovarském a Libereckém kraji. Například ve volbách v roce 2006 v Libereckém kraji Stranu zelených volilo 9,58 %, ale nezískala ani jeden mandát. Naopak v Moravskoslezském kraji obdrželi Zelení 4,34 % a po přepočtení hlasů získali jedno poslanecké místo.

První den voleb naznačil, že lidé mají letos zájem přijít hlasovat.

Více čtěte: „Takovou účast nepamatujeme.“ O volby je zájem, v Praze nadprůměrný

Nejvyšší volební účast byla v prvních volbách v historii samostatné České republiky, kdy k volebním urnám dorazilo 76,4 %. Pak nastal propad. Předčasných voleb v roce 1998 se zúčastnilo 74 % oprávněných voličů, k volbám o čtyři roky později už jich dorazilo jen 58 %, což byla prozatím nejnižší volební účast v české historii.

V roce 2006 se účast znovu zvedla nad šedesátiprocentní hranici, konkrétně na 64,5 %, aby o čtyři roky později znovu klesla na 62,6 %. Zatím posledních sněmovních voleb, které byly předčasné a předcházel jim pád Nečasovy vlády a neschválení Rusnokova kabinetu, se zúčastnilo 59,5 % Čechů starších 18 let.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Zeman bude po volbách zdržovat, sněmovnu svolá s využitím maximální lhůty

OBRAZEM: Chci výrazně zvítězit, aby ANO nešlo obejít, řekl Babiš

Z nového čísla Mezi propagandou a skutečností. Ruský zbrojní průmysl: problémy s technikou nové generace

Echo týdne: Dodávky, školní obědy a ruský plyn ● Svět: V Paříži skončila evropská zelená revoluce ● Komentář: Časy se mění, Dostálová neodstoupí ● Historie: Kreslení hranice ● Umění a kritika: Srdce temnoty tohoto světa

Proč stejným faktům rozumíme jinak? Správňáci nesnášejí zneklidňující otázky
Kdo propadl špionomanii, je na cestě do pekla Nad zprávou BIS a prezidentovou reakcí na ni
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.