ČSSD míří do opozice, i tak je připravena podpořit rozpočet
Schvalování rozpočtu
ČSSD deklarovala, že je připravena hlasovat pro návrh státního rozpočtu na příští rok, přestože míří do opozičních lavic. Podpořila by návrh hnutí ANO na zvýšení důchodů, pokud by byl rozumný.
Hnutí ANO nabídlo ČSSD vedení jednoho sněmovního výboru. Sociální demokraté nabídku proberou v poslaneckém klubu. O který výbor jde, úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec po dnešní schůzce zástupců obou uskupení nesdělil. Už dřív ČSSD vyslovila zájem o vedení sociálního, zdravotnického, bezpečnostního, branného, zahraničního nebo evropského výboru.
„Nabídka předsedy výboru je bez podmínek,“ řekl Chovanec s poukazem na poměrné zastoupení stran. Podotkl také, že sociální demokraté nežádali křeslo místopředsedy dolní komory. Nabídku by zvážili, pokud by dostali nabídku bez dalších podmínek. „Pro mě to není alfa a omega,“ zdůraznil Chovanec. Už minulý týden přitom poslanecký klub podpořil do této funkce bývalého předsedu Sněmovny Jana Hamáčka.
Hnutí ANO podle Chovance stále trvá na obsazení křesla předsedy Sněmovny, do něhož navrhne Radka Vondráčka. ODS chce funkci pro svého předsedu Petra Fialu. Možné podpory ČSSD projedná podle Chovance na úterním zasedání své frakce. O případné podpoře menšinové vlády, kterou sestavuje předseda ANO Andrej Babiš, podle něho nebyla na schůzce řeč.
Přebytek rozpočtu byl v říjnu 26,5 miliardy
Přebytek státního rozpočtu ke konci října stoupl na 26,5 miliardy korun ze zářijových 17,4 miliardy korun. Loni v říjnu skončilo hospodaření státu v přebytku 98,3 miliardy korun. Za meziročním zhoršením stojí především nižší příjmy z EU, informovalo dnes ministerstvo financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 60 miliard korun.
Příjem peněz z EU klesl ke konci října meziročně o 79,5 miliardy korun. Po očištění příjmů i výdajů o evropské peníze skončil rozpočet letos ke konci října v přebytku 16,8 miliardy korun, zatímco loni ke konci října to bylo 13,5 miliardy korun, uvedlo MF.
Ke konci října příjmy rozpočtu meziročně klesly o 21,5 miliardy na 1045,2 miliardy korun. Výdaje stouply o 50,4 miliardy na 1018,8 miliardy korun. Celkové daňové příjmy bez sociálního zabezpečení stouply meziročně o 34,8 miliardy na 560,8 miliardy korun.