Zabili mi dceru a znásilnili ženu, říká Kanaďan zachráněný ze zajetí Talibanu
Zachránění rukojmí
- red,
Kanadskému páru, který před několika dny osvobodila pákistánská armáda z rukou islamistů, se v zajetí údajně narodily čtyři děti. Jedno z nich, malou dceru, ale zabili únosci, tvrdí zachráněný Kanaďan Jošua Boyle. Teroristé také znásilnili jeho ženu, uvádí server BBC.
Jošua Boyle a jeho žena Caitlan Colemanová strávili téměř pět let v rukou islamistů ze sítě Hakkání. Ta je napojená na hnutí Talibán. Kanaďané padli do zajetí v roce 2012, kdy s batohy cestovali po Afghánistánu a pokoušeli se pomáhat obyčejným vesničanům na území Talibánu. Colemanová byla tehdy těhotná a všechny jejich děti se narodily v zajetí.
Radikálové nedávno překročili hranici do Pákistánu, kde se střetli s pákistánskou armádou. Ta následně osvobodila rukojmí včetně kanadského páru. Boyle je nyní se svou rodinou v Kanadě, ještě na letišti v Torontu však zmínil, že jeho žena porodila celkem čtyři děti. Únosci ovšem zabili jeho malou dceru. Informaci o jejím úmrtí už dál nerozvedl. Dále také zmínil, že jeho ženu znásilnil jeden z teroristů, přičemž mu pomáhali jeho spolubojovníci.
„Projevili hloupost únosem prostého cestovatele a jeho ženy v těhotenství, kteří přišli pomáhat obyčejným vesničanům do afghánských oblastí. Zastiňuje to jen hloupost a zrůdnost rozkazu k zabití mé malé dcery a navazující znásilnění mé ženy“ řekl Boyle.
K záchraně kanadského páru přispěly informace americké rozvědky, sdělil již dříve Islámábád. Rodina se nejspíše přestěhuje ke svým příbuzným v kanadském Smiths Falls, pár desítek kilometrů od Ottawy.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Podle amerických médií má Boyle ovšem poněkud kontroverzní minulost. Oženil se totiž se sestrou jednoho z teroristů, nyní zadržovaných na základně Guantánamo, a dcerou finančníka Al-Káidy. Po rozvodu byl Boyleův bývalý švagr propuštěn do Kanady. Americké ministerstvo spravedlnosti nicméně tvrdí, že se Kanaďané nemusí na půdě Spojených států bát jakéhokoliv obvinění.
Americký ministr obrany James Mattis minulý týden uvedl, že Washington dá spolupráci s Islámábádem „ještě jednu šanci“ předtím, než Trump „učiní, co bude nezbytné“, aby chování Pákistánu napravil. Před pár dny pak Mattis prohlásil, že věří tomu, že osvobození severoamerického páru je předzvěstí úzké budoucí spolupráce s Islámábádem.
„Toto je velmi pozitivní moment, pákistánská armáda si vedla dobře,“ řekl novinářům šéf Pentagonu. „Chceme s Pákistánem v budoucnu společně bojovat proti terorismu včetně únosů,“ řekl. Podrobnosti o záchranné operaci ale zveřejnit odmítl.