1 Problém modrých přileb

OSN vyšetřuje vlastní vojáky. V Africe prý znásilňovali

, NOVÉ

Témata: , ,

Členové mírových složek OSN, kteří jsou do daných oblastí vysíláni, aby pomáhali a chránili, prý ve Středoafrické republice znásilnili čtyři nezletilé dívky. Mluvčí generálního tajemníka OSN potvrdil, že bylo zahájeno vyšetřování a obětem byla poskytnuta lékařská a psychologická pomoc. Informaci přinesla televize Al-Džazíra.

Ke znásilnění mělo dojít v hlavním městě tohoto afrického státu v Bangui. Ve Středoafrické republice v rámci mírové mise nazvané MINUSCA působí 11 tisíc členů mírových složek, 5 600 vojáků z Africké unie a navíc dalších 2000 francouzských vojáků.

Představitelé mise MINUSCA ve svém úterním prohlášení potvrdili, že bylo zahájeno nové vyšetřování s cílem vyšetřit tato obvinění. Stephane Dujarric, mluvčí generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, dodal, že čtyřem údajným obětem byla poskytnuta lékařská a psychologická pomoc.

Dujarric nespecifikoval, kolik členů mírových jednotek se na znásilnění podílelo. V souladu s politikou OSN ani neřekl, z jakých států údajní násilníci pochází. Dodal ale, že OSN vyzvala ty dané státy, aby okamžitě zahájily vlastní vyšetřování. Všechny státy jsou totiž zodpovědné za vojáky, které do misí vysílají.

Nová obvinění se objevují ve světle jen dva roky staré aféry, kdy mezi prosincem 2013 a červnem 2014 údajně došlo ze strany vojáků OSN k sexuálnímu zneužití nespecifikovaného počtu vysídlených osob nedaleko letiště v Bangui. Zpráva jednoho nezávislého panelu OSN kritizovala, že vyšetřování těchto obvinění nebylo adekvátní a že OSN neposkytuje zejména dětem nedostatečnou ochranu.

OSN to svým způsobem připustila, když uvedla, že uvažuje o zřízení speciálních policejních jednotek, které by hlídkovaly v rizikových oblastech ve Středoafrické republice.

Čtěte také: Vyšetřovatel OSN v Palestině rezignoval. Izrael mu dva roky neudělil vízum

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.