Zaorálkův plán: Česko má vyškolit 20 elitních Syřanů

STIPENDIA ZA PĚT MILIONŮ

Zaorálkův plán: Česko má vyškolit 20 elitních SyřanůNOVÉ
Urchlický tábor Foto: Ilustrační foto: Shutterstock
2
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Mezi českými vysokoškoláky bude už letos na podzim i dvacítka uprchlíků ze Sýrie. Počítá s tím stipendijní program, který na středečním jednání vlády předloží ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Náklady na jednoho Syřana, který se má stát novou elitou válkou sužované země, resort vyčíslil na 250 tisíc korun. Uprchlíky pro studium v Česku mají společně vytipovat ministerstva zahraniční a školství a čeká je dvouměsíční bezpečnostní prověrka.

„Je to program, na kterém jsme se dohodli s ministrem školství. Hledáme, jak pomoci uprchlíkům a lidem, kteří žijí v utečeneckých táborech,“ řekl deníku ECHO24.cz ministr Zaorálek. Do Česka by mělo z Jordánska zamířit dvacet Syřanů, kteří mají středoškolské vzdělání a nejsou déle než dva roky mimo akademické prostředí. První rok se mají učit češtinu na Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy a dalších pět let se věnovat některému z vysokoškolských oborů.

„Studium bude v českém jazyce, v případě navazujícího studia a dobré jazykové znalosti i v anglickém jazyce. Studijní obory nebudou předem limitované (s výjimkou oborů citlivých pro bezpečnost ČR), doporučené budou zejména technické a zemědělské obory a management,“ avizuje ministerstvo zahraničí s tím, že cílem programu je „vzdělání budoucích syrských elit v ČR a jejich návrat do vlasti po ukončení studia“.

Zaorálek: „Chceme vyloučit, aby se k nám tímto programem dostali někteří jedinci, kteří jsou spojeni s radikálními islamistickými složkami. Je to naše povinnost vůči občanům.“

Na výběru vhodných stipendistů mají spolupracovat kromě resortů školství a zahraničí také vysoké školy a Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. „Součástí výběru bude důkladná bezpečnostní prověrka provedená ministerstvem vnitra a českými zpravodajskými službami v součinnosti s jordánskými partnery,“ dodává Zaorálkův resort.

„Na vládě bylo řečeno celkem jasně, aby byla u dotyčných vyloučena bezpečnostní rizika. Je to pochopitelné. Bude to role služeb, máme na to metody. Chceme vyloučit, aby se k nám tímto programem dostali někteří jedinci, kteří jsou spojeni s radikálními islamistickými složkami. Je to naše povinnost vůči občanům,“ řekl pro ECHO24.cz ministr zahraničí.

Podmínkou je odcestovat po studiu z Česka

Stipendisté budou mít v Česku po dobu studia povolení k dlouhodobému pobytu na území ČR, o které mají ale s ukončením stipendia přijít. „Podmínkou účasti v programu bude závazek stipendisty, že po ukončení stipendijního pobytu odcestuje zpět do své vlasti,“ uvádí ministerstvo zahraničí.

Podle ministra Zaorálka je dvacítka syrských studentů první vlašťovkou a v dalších letech se může stipendijní program rozšířit.

Program počítá s rozpočtem pět milionů korun, ve kterých bude i doprava civilními lety mezi Jordánskem a Českem. Ministerstvo zahraničí má platit náklady na výběrová řízení, zdravotní prohlídky, cestovní náklady a případné administrativní poplatky za ověření dokumentace žadatelů syrskými orgán. Ministerstvo školství pak ubytování, stravu, školné a stipendium v České republice.

Podle ministra Zaorálka je dvacítka syrských studentů první vlašťovkou a v dalších letech se může stipendijní program rozšířit. Šéf české diplomacie míní, že vysokoškolské vzdělání v Česku má být nástavbou nynějších aktivit v jordánských uprchlických táborech. „Snažíme se investovat do toho, aby chlapci a děvčata získávali určité dovednosti pro získání budoucího zaměstnání. Platíme tam kurzy, ve kterých se chlapci učí ovládat počítače a děvčata se učí šít na šicích strojí, které jsme tam pořídili. Nedávno jsem měl možnost se přesvědčit, že to skutečně funguje,“ uvedl.

ODS vysokoškoláky bere, Úsvit je platit nechce

Stipendia pro syrské vysokoškoláky jsou druhou aktivitou, kterou česká vláda směrem k uprchlíkům vyvíjí. Už začátkem roku schválila cestu 70 Syřanů do Česka. První plán počítal s tím, že půjde o 15 nemocných dětí s rodinami, nyní bude podle Zaorálka výběr zřejmě širší. Podmínkou pro přijetí studentů je naopak to, že rodinné příslušníky nesmí vzít s sebou.

Čtěte také: Česko přijme 15 syrských rodin

Pro vládní iniciativu má pochopení i část opozice. „Proti studiu jednotlivců na českých vysokých školách v rámci pomoci nelze nic namítat. Jenom opakovaně žádám vládu, aby se podílela na řešení problému uprchlíků, kteří přicházejí do Evropské unie,“ zmínil předseda ODS Petr Fiala.

Kritičtější je předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch. „Česká republika má se zahraničními studenty zkušenosti a nebráním se tomu. Ale je otázka, v jakém to bude měřítku a jestli se to nebude navyšovat,“ uvedl, aby dodal: „Řada imigrantů přijde sem do Česka, něco se tu naučí, a pak pokračují dál do země zaslíbené, kterou je pro ně třeba Německo nebo USA, a my to zaplatíme. Abychom platili vzdělání imigrantům nebo azylantům, je podle mě špatně.“

Sdílet:

Hlavní zprávy