1 TÝDENÍK ECHO

Zažíváme zradu vzdělanců. Tvrdě za ni zaplatíme

SALON

Témata: , , ,

Čím prochází Evropa? A jak se s tím umí vyrovnávat čeští politici? Kam vede přehnaná politická korektnost? A co by říkal na uprchlickou krizi Václav Havel?

V diskusním Salonu Týdeníku Echo se sešli muži, kteří pomáhali formovat politiku českých prezidentů Václava Havla a Václava Klause. Všichni tři se dobře a dlouho osobně znají. Zastávali různé názory, dnes se ale v řadě kritických pohledů až překvapivě shodují. Ředitel Knihovny Václava Havla a bývalý diplomat Michael Žantovský. Ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl. A bývalý generální ředitel České spořitelny a guvernér centrální banky Pavel Kysilka. Po debatě se ředitelé obou prezidentských institutů domlouvali, že by stálo za to oživit intelektuální debatu společnou konferencí o aktuálních výzvách.

Počítáte vedle Angely Merkelové a Miloše Zemana za nezodpovědného i Andreje Babiše, který prohlásil, že nepřijmeme žádného uprchlíka? Patří to do stejné kategorie, jakou jste citoval?

Žantovský: Samozřejmě. My jsme si loni, když jsme o tom v knihovně dělali konferenci, našli, co o migraci říká Václav Havel. V Dálkovém výslechu nepřekvapivě říká, že je naší spoluodpovědností nabídnout pomoc těm, kdo utíkají před válkou, hladem a smrtí. Pak v roce 1985 říká: ale oni by se všichni asi do té Evropy nevešli, že jo? A ještě dodává: když říkám našim spoluobčanům, že ne všichni bychom odtud měli utéct, aby se tady zase dalo žít, tak proč bych to neměl říkat těm druhým lidem? I to je z komunismu roku 1985. To je zodpovědný, realistický postoj. S tím tvrdě kontrastují výroky obou dvou stran, které čtu dneska.

Kysilka: Pro českého politika je to velmi těžké. Z jedné strany je tlačený voličem. Z druhé jsme nevybíravým okřikováním a někdy i vydíráním tlačeni z Evropské unie. Přijímáte dotace, tak využijte příležitost být zticha. Lavírovat v této situaci je hrozně obtížné. To samotné téma migrace je hrozně obtížné. Co má politik dělat? Bít na poplach? To se stalo ministru financí Miroslavu Kalouskovi po pádu Lehman Brothers v roce 2008 a prodloužil nám tady hospodářkou krizi o dva tři roky než jinde v Evropě.

Jak parlamentní strany zvládají pohyb v tom těžkém koridoru?

Kysilka: Většina se snaží nepodléhat ani jednomu extrému a chovají se rozumně. U odmítnutí přerozdělování migrantů jsme se zachovali v Bruselu správně.

Žantovský: Ještě horší než špatné opatření je opatření neproveditelné. Tohle bylo neproveditelné: Je dobře, že to vláda odmítla.

Kysilka: V migrační krizi se ukázalo, že neumíme respektovat svoje vlastní pravidla, jako je Schengen. Ve vyhrocené chvíli šla Merkelová proti pravidlům a ani se to nikomu neobtěžovala sdělit. To se prostě nedělá. I když mám sebeušlechtilejší pohnutky, umíme přece zvednout telefon a konzultovat to, ne? Jestliže odpískáme dublinské dohody o azylu, tak se o tom přece zase musíme poradit. Upozornit na to ostatní a domluvit se, čím je nahradíme.

Weigl: Migrační krize je na samém začátku. To horší teprve přijde. Vláda zatím s ničím konfrontována nebyla. Ty zástupy migrantů nás zatím obcházejí.

Celý text najdete v aktuálním vydání Týdeníku Echo.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.