Miliardový byznys s neplodností, na kterém vydělává i Babiš
ČESKO JAKO REPRODUKČNÍ VELMOC
Z asistované reprodukce se podle kritiků stal v Česku byznys. Oborem protečou ročně až čtyři miliardy korun, stále více žen totiž těhotenství odkládá a do Česka navíc jezdí také cizinky. Výhodný byznys je to také pro ministra financí Andreje Babiše (ANO), který má uložené peníze ve fondu Hartenberg Capital. Ten u nás vlastní 40 procent klinik a plánuje se rozšiřovat. Navíc bojuje za to, aby se zvýšil věk, do kterého pojišťovny léčbu neplodnosti hradí.
Například v pražském státním Ústavu pro péči o matku a dítě dá samoplátce z Česka nebo z Evropské unie za cyklus 26 tisíc korun, ze zemí mimo EU dokonce 40 tisíc korun. Za přijetí darovaného vajíčka a spermie se platí přibližně sto tisíc. Platí se taky za zmražení a skladování embrya. Zdravotní pojišťovny hradí ženám léčbu neplodnosti do 39 let věku, pak si ji platí samy. Fond Hartenberg by přitom chtěl, aby se hranice zvýšila na 43 let.
Diskuze o zvýšení věkové hranice ale zatím probíhá pouze na úrovní odborné veřejnosti a resort zdravotnictví v tomto směru změny neplánuje. „Ministerstvo zdravotnictví ve vztahu k IVF žádné zásadní změny, včetně posunutí věkové hranice, nechystá,“ uvedl pro server ECHO24.cz ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).
Oborem asistované reprodukce přitom protečou ročně 4 miliardy korun. V roce 2015 zaplatily zdravotní pojišťovny za léčbu neplodnosti více než 282 milionů korun, Babišovým klinikám přitom šla přibližně třetina všech peněz, celkem 87 milionů. Ministr financí je přitom kvůli svým klinikám pod drobnohledem. Během posledního měsíce například navštívil několik nemocnic po České republice, oficiálně proto, že se cítí jakožto správce státní kasy zodpovědný za situaci ve zdravotnictví a chce zdravotnickému personálu ukázat svůj zájem.
Někteří političtí komentátoři ale také ministra zdravotnictví Svatopluk Němeček přitom v souvislosti s Babišovými klinikami mluví o střetu zájmů. „Můj střet zájmu ve zdravotnictví de facto neexistuje. Já jsem jediný ministr, který se ve vládě stará o to, aby stát vybíral peníze do rozpočtu. Ostatní je jen utrácejí,“ hájil se ve svém příspěvku na blog.aktuálně.cz Babiš na konci května. Babišův fond Hartenberg přitom chystá nákup dalších čtyř zařízení, jak uvedl server Aktuálně.cz, a tak návštěvy nemocnic ministra financí budily zájem. Mimo jiné také proto, že vyšly zrovna na období před podzimními krajskými volbami.
Čtěte také: Primář Babiš objíždí nemocnice. Chystá se nakupovat?
Reprodukční velmoc v Evropě
Česká republika si co se týče asistované reprodukce drží jedno prvenství. Podle zástupce primáře Sanatoria Helios Petra Popova máme v ČR nejvíce klinik na hlavu. „Hustota center asistované reprodukce v přepočtu na obyvatele je v ČR největší v Evropě, ne-li na světě,“ uvedl Popov.
Některé kliniky pod tlakem zisku směřují podle Popova k tomu, že provádějí více cyklů, aby získaly víc od pojišťoven a pacientů. Podle vedoucího lékaře centra asistované reprodukce GEST Jana Šulce se ale cykly nikdy nedělají zbytečně. „I když má žena ve 40 letech šanci na otěhotnění mizivou, pokud si léčbu přeje, je jí poskytnuta,“ řekl.
Problém s plodností má v ČR až pětina párů, před 25 lety to bylo jen šest až osm procent. Důvodem je podle vedoucího lékaře Institutu reprodukční medicíny Unica Jana Štencla rostoucí věk prvorodiček – v roce 1989 byl 22,5 let, loni 28,2 let. Přibylo přitom žen, které rodí poprvé po dosažení 35 let věku. Právě stárnutí pacientek je hlavním důvodem toho, že nejrychleji přibývá cyklů k získání vajíčka od dárkyně a k příjmu darovaného vajíčka.
Pojišťovny hradí čtyři cykly, někdy stačí jeden, někdy jich musí být víc. Vysoký počet cyklů ale nemusí podle Petra Popova znamenat kvalitu, ta závisí na vybavení kliniky a odbornosti týmu. Podle Jana Šulce však kliniky s větším počtem cyklů mají větší zkušenosti a za navýšené příjmy mohou koupit nové vybavení, což péči zlepšuje.
Hartenberg, který nepatří do skupiny Agrofert, spravuje portfolio 200 milionů eur. Soustředí se hlavně na zdravotnictví. Fond dosud investoval asi polovinu svých prostředků, kromě reprodukčních klinik také do výroby výživových doplňků a produkce racionálních potravin. Babiš se běžného řízení fondu neúčastní, funguje jako tzv. pasivní investor, což znamená, že dává souhlas k investicím.