Vědci za zemětřesení nemohou, rozhodl italský soud
Odpovědnost za prognózu
Italský nejvyšší soud s konečnou platností zbavil šest seizmologů obvinění, že dostatečně důrazně nevarovali před tragickým zemětřesením ve městě Aquila. Informují o tom tamní média. Neštěstí si v dubnu roku 2009 vyžádalo přes 300 mrtvých, mezi nimiž byli i dva Češi.
Soud první instance nejprve šest odborníků uznal v roce 2012 vinnými z neúmyslného zabití, když nebezpečí silných otřesů podcenili, a uložil každému z nich trest šestiletého vězení. Tento verdikt vyvolal v mezinárodních vědeckých kruzích velké pobouření.
Loni v listopadu pak odvolací soud rozsudek zrušil a souzené obžaloby zbavil. Dospěl tehdy k jednoznačnému závěru, že vědcům nebyl prokázán žádný trestný čin.
Prokuratura ale podala proti osvobozujícímu výroku mimořádný opravný prostředek. Ten podle sobotních informací médií v pátek večer zamítl nejvyšší soud a za celou z právního hlediska bizarní kauzou tak udělal definitivní tečku.
Mezi obžalovanými byli významní představitelé italské vědy. Například profesor Enzo Boschi, který byl donedávna předsedou italského Národního institutu geofyziky a vulkanologie (INGV), profesor fyziky na univerzitě v Janově Claudio Eva nebo seizmolog Giulio Selvaggi.
Obžaloba byla založena na tom, že šest seizmologů se koncem března 2009 zúčastnilo schůzky, po níž výbor pro posouzení rizika představitelům Aquily sdělil, že velké zemětřesení je nepravděpodobné, byť nikoli nemožné. Šest dní poté, uprostřed noci 6. dubna, Aquilu zasáhly otřesy o síle 6,3 stupně: zahynulo 309 lidí a 80 000 osob se ocitlo bez střechy nad hlavou.