Werichova vila je konečně po rekonstrukci

Rekonstrukce Weichovy vily

Werichova vila je konečně po rekonstrukciNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

V sobotu a v neděli se Na Kampě v okolí Werichovy vily koná kulturní festival, oslavující skončení oprav vily a její předání Nadaci Jana a Medy Mládkových, která zde otevře muzeum. Budova byla zkolaudována v pátek po kompletní rekonstrukci. Slavnostní otevření vily, ve které žil do roku 1980 herec a dramatik Jan Werich, se chystá na 30. června.

Veřejnosti se otevřela zahrada vily, interiér a expozice nadace kvůli zdržení kolaudace nestihla připravit. Dnes večer se i přesto v podkrovním prostoru koná jazzový koncert. Na festivalu v parku Kampa mohou lidé shlédnout různá divadelní představení pro děti i dospělé, poslechnout si přednášky nebo se občerstvit pivem, vínem či zmrzlinou. Kulturní program bude kolem vily pokračovat i v neděli.

„Dneska víceméně slavíme to, že po deseti letech úsilí Medy Mládkové se nám podařilo tento objekt získat do nájmu, proto dnešní festival,“ řekl ČTK předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil. Slavnostní otevření vily veřejnosti je podle něj naplánováno na pátek 30. června, kdy se chystá slavnostní večer s účastí Soni Červené, Josef Zímy, Jana Přeučila a řady dalších herců, spjatých s Werichem. Vila bude veřejnosti pravděpodobně otevřena celou noc.

V objektu nadace připravuje muzeum Jana Wericha, kulturní prostor v podkroví a společenský prostor, kde se budou návštěvníci moci občerstvit. „Budou zde i prostory, kde se budou připomínat i jiné významné osobnosti, které v objektu v jeho historii žily, ale stěžejní část se bude týkat právě Jana Wericha,“ uvedl Pospíšil s tím, že jedna z místností se chtějí pokusit o rekonstrukci Werichovy pracovny s využitím jeho osobních předmětů a původních kusů nábytku, které se nadaci podařilo získat. Od září by se expozice měly rozšířit o interaktivní prvky.

Nadace platí Praze 1 za nájem objektu zhruba 600.000 korun ročně. „Chci zdůraznit, že žádná část objektu nebude privátně využívána, nikdo tam nebude bydlet, celé to bude otevřeno pro veřejnost,“ řekl Pospíšil s tím, že oceňuje kvalitu rekonstrukce, kterou provedla městská část. „Trošku mám pocit, že některé interiéry až moc září novotou, ale to je tím, že mám rád staré věci,“ dodal s úsměvem.

Praha 1 za dvouletou opravu vily zaplatila zhruba 35 milionů korun. Radnice hledala využití pro vilu dlouho. Nadaci Jana a Medy Mládkových ji chtěla půjčit už v roce 2008 za 23,8 milionu korun a nadace měla vilu opravit na své náklady. Nové vedení po volbách v roce 2010 ale smlouvu nepodpořilo. O novém využití vily hlasovali i občané, nejvíc jich podpořilo projekt Musea Kampa. Dalšími uchazeči o pronájem byl projekt Post Bellum a Nadace Charty 77.

Vila stojí nedaleko Lichtenštejnského paláce na Kampě. Pochází z počátku 17. století a původně v ní byla koželužna. Werich v ní žil se svou rodinou od roku 1945 až do své smrti v roce 1980.

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články