‚Svlékl jsem se do slipů, pindíka ukazovat nebudu.‘ Babiš o svých financích

‚Svlékl jsem se do slipů, pindíka ukazovat nebudu.‘ Babiš o svých financíchNOVÉ
Andrej Babiš Foto: Foto: Jan Zatorsky
Domov

kde vzal na nákup dluhopisů?

pf Echo24

Andrej Babiš sáhl při vysvětlování svých financí a své údajné transparentnosti k poněkud neobvyklému přirovnání. Ministr financí a majitel konglomerátu Agrofert už se prý ve snaze dokázat, že nestojí v konfliktu zájmů, vysvlékl do slipů. „Pindíka ale ukazovat nebudu,“rozhořčil se Babiš v pořadu Partie televize Prima.

„Nemám povinnost sdělovat, co jsem nakupoval v roce 1993. Proč bych to měl tady sdělovat? Já jsem se svlékl do slipů, ale pindíka vám ukazovat nebudu,“ prohlásil ministr. Jeho oponent v diskuzi, poslanec za TOP 09 Martin Plíšek, ho však uklidnil, že to po něm ani nikdo nechce.

Stačilo by, kdyby ministr financí pomohl rozklíčovat, kde získal dostatek peněz na nákup jednokorunových dluhopisů své firmy Agrofert. V minulosti se totiž na toto téma dopouštěl mnoha matoucích výroků.

Čtěte také: Babiš si neumí spočítat svoje miliardy. Zamotává se do svých příjmů

Babiš poté v pořadu TV Prima spustil svůj obvyklý monolog, v němž obvinil ostatní strany z cílené negativní kampaně proti jeho osobě. Neopomněl rovněž zopakovat, že schválení zákona o střetu zájmů pokládá za podraz premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Novela, která zakazuje firmám vlastněným členy vlády žádat o dotace, znamená podle Babiše popření jeho základních lidských práv. Babiš rovněž slíbil, že prostřednictvím jedné z firem sdružených v Agrofertu podá na tento zákon stížnost Evropské komisi. 

Čtěte také: ‚Česko mě omezuje.‘ Babiš na stát podá stížnost k Evropské komisi

Plíšek se později šéfovi hnutí ANO pokusil připomenout i nedávnou kauzu kolem nákupu jednokorunových dluhopisů své firmy Agrofert, na něž ovšem podle zjištění Týdeníku Echo nemohl mít podle rozdílu mezi přiznanými výdaji a příjmy dostatek peněz. 

„Tu kampaň vede analytička, co měla blízký vztah s Kalouskem,“ reagoval Babiš smyšleným a absurdním obviněním komentátorky Týdeníku Echo a serveru Echo24 Lenky Zlámalové, která na rozpor v ministrových financích jako první upozornila. „Já jsem v životě peníze nepočítal, nevím, kolik jsem vydělal,“ doplnil ministr financí. 

Za co si koupil dluhopisy, zatím neobjasnil

Faktem však zůstává, že ministr financí a nejpopulárnější politik stále dosud uspokojivě nevysvětlil, kde vzal dost osobních legálních příjmů, aby si mohl pořídit od daní osvobozené dluhopisy Agrofertu za 1,482 miliardy korun. Ty jsou dnes hlavním zdrojem jeho osobních příjmů. Ročně z nich inkasuje 90 milionů korun a nezaplatí do státní poklady ani korunu na daních. Stále se ale zamotává do toho, kde vzal dost legálních osobních příjmů na to, aby si tento nový od daní osvobozený zdroj živobytí mohl pořídit. V roce 2013 mu na nákup dluhopisů totiž chybělo 142 milionů korun. A to bez ohledu na životní výdaje, které se u Babiše, jen pokud jde o investice do osobního majetku a životního stylu, pohybují v desítkách milionů korun.

Více čtěte zde: Babiš najednou objevil 668 milionů osobních nezdanitelných příjmů

Dále čtěte: Agrofert účelově obešel zákon. Proč finanční správa a policie mlčí?

Související články