Kouření na zahrádkách? Výjimku si hospodští musí vyhádat sami

Zákaz kouření

Kouření na zahrádkách? Výjimku si hospodští musí vyhádat samiNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Domov
Renáta Bohuslavová
Sdílet:

Zákaz kouření v restauracích, barech a kavárnách platí od dnešní půlnoci. Ministerstvo i přesto stále neví, jak to bude s kouřením na zahrádkách pod slunečníky, pergolami, pevnými konstrukcemi či v podloubích. Provozovatelé ale mají 90 denní lhůtu na to, aby to zjistili, poté začnou padat pokuty. Hospodští si však podle právníka mohou zažádat o výjimku.

Kouření je podle úterního výkladu ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) povolené tam, kde se jedná o vnější prostor. „Je to cokoliv, co není pevná konstrukce spojená se zemí,“ řekl na dotaz serveru Echo24 na tiskové konferenci a upozornil, že provozovatel musí tento prostor viditelně označit, jako prostor určený ke kouření. „Musí to tam výslovně povolit. Pokud to tam nepovolí, tak je to zakázáno.“

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Náměstkyně Lenka Teska Arnoštová ještě doplnila, že pergol a slunečníků by se tedy zákon dotknout neměl. Jak přesně to bude v oblíbených a především turisticky vyhledávaných podloubích ve městech, však neví.

„Pergola je otevřený prostor a tam se tedy může kouřit. Jak to bude s podloubími přesně říkat nechci. Definice vnitřního prostoru je, že musí být prostor uzavřený, musí mít stěny a střechu, pokud je tam stěna, která je volná, tak to musí vidět ten konkrétní dozorový orgán, jestli to je uzavřený vnitřní prostor,“ řekla pro Echo24 Arnoštová.

Řešením je statut „dočasné stavby“

To však rozporuje expert na tabákovou legislativu Tomáš Kindl, který podrobně zákon vykládá na svých stránkách. „Ministerstvo do dneška jasně neřeklo, jak to má být a je to bolavé místo zákona. Podle mě když nahoře nevidím nebe, tak je to vnitřní prostor.“ řekl pro Echo24 Kindl. Zákaz se podle něj vztahuje i na zimní zahrady a nejrůznější typy přístřešků. Nevztahuje se ale na obyčejný slunečník, protože ten není stavbou.

Podle Kindla ale legální možnost kouřit v zastřešeném (a dokonce i všemi stěnami uzavřeném) prostoru existuje. Provozovatel musí na stavebním úřadě zažádat o schválení tzv. dočasné stavby. To jsou stavby, u kterých stavební úřad předem omezí dobu jejich trvání, což jsou typicky stany, přístřešky a různé dřevostavby. Právě pro tyto případy možnost v zákoně podle Kindla existuje. Odkazuje zde na konkrétní Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek § 2 odst. j, který odkazuje na stavební zákon.

Pro účely tohoto zákona se rozumí vnitřním prostorem vnitřní prostor stavby podle § 2 odst. 3 stavebního zákona, s výjimkou dočasných staveb

Přičemž stavbou se podle stavebního zákona rozumí veškerá stavební díla, která vznikají stavební nebo montážní technologií, bez zřetele na jejich stavebně technické provedení, použité stavební výrobky, materiály a konstrukce, na účel využití a dobu trvání. Dočasná stavba je stavba, u které stavební úřad předem omezí dobu jejího trvání.

Posouzení toho, co je a není protizákonné, budou mít na starosti především krajské hygienické organizace. Podle Arnoštové bude obecně na dodržování zákona dohlížet ještě policie, Česká obchodní inspekce, orgány ochrany veřejného zdraví a školní inspekce.

Zákon je účinný od 31. května. Pokuty provozovatelům restaurací a dalších veřejných prostor se budou podle Ludvíka udělovat až za 90 dní, tedy na konci srpna. Restaurace a další provozovatelé mají tento čas na upravení prostor a na aplikaci zákona. Lhůta se však podle náměstkyně Arnoštové netýká fyzických osob. Za porušení zákona hrozí kuřákům již nyní pokuta do 5 tisíc korun. Provozovatelé mohou později zaplatit od 10 tisíc korun (za špatné označení provozovny) až do 50 tisíc korun (za nevyzvání kuřáků, aby protiprávního jednání zanechali nebo aby prostor opustili).

Nechci hercům zakazovat kouřit

Ministr Ludvík den před začátkem účinnosti zákona vysvětloval i to, že divadelních inscenací by se zákon týkat neměl. „Svoboda umělecké tvorby má přednost. Pokud se v inscenaci kouří, tak není možno, aby se v restauraci, kde budu natáčet, nekouřilo. V tu chvíli je cigareta rekvizita. Nechci hercům zakazovat, aby se vzdali části své profese,“ řekl Ludvík a dodal, že je však třeba být tolerantní a spolupracovat s kontrolními orgány.

Čtěte více: Herec Hanák zavírá svou hospodu. Kvůli regulacím a EET

Zákaz kouření na zastávkách i v zoo

Zákaz bude opět platit na zastávkách MHD. V současné době je kouření zakázáno jen pod přístřešky, nově se bude týkat také prostoru širokého pět metrů a dlouhého 30 metrů před značkou zastávky a pět metrů za ní ve směru jízdy. Zakázané bude také kouření na venkovních dětských hřištích či v zoologických zahradách.

Vedle kouření zákon nově upravuje také prodej alkoholu. Už dřívější legislativa zakazuje prodávat alkohol osobám zjevně ovlivněným alkoholickým nápojem nebo jinou návykovou látkou. Hrozí pokuta až 3000 korun. Nově má prodejce povinnost takovou osobu vyzvat, aby z provozovny odešla, a ta musí poslechnout. Zákon také zakazuje prodej alkoholu v automatech.

Prodej či podávání alkoholu osobě do 18 let může být pokutováno až 150.000 korunami, mladšímu 15 let až dvojnásobně. Právnické osobně hrozí až dvoumilionová pokuta a zákaz činnosti na dva roky.

Čtěte více: Další rána pro kuřáky. Hrozí, že si už nezapálí ani na zahrádkách

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články