Guardian: V Česku se cvičí bojovníci proti Islámskému státu

Guardian: V Česku se cvičí bojovníci proti Islámskému státuNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Skot Jamie Read bojuje v Sýrii na Straně Kurdů proti Islámskému státu. Bývalý skotský voják podle informací deníku Guardian absolvoval výcvik také v Francii a v České republice. Čeští experti oslovení slovenským deníkem Pravda to nevylučují.

Bývalý šéf českého vojenského zpravodajství Andor Šándor potvrdil, že v Česku existují firmy, v nichž působí lidé schopní vycvičit vojáka.

„To, že v České republice působí firmy, které vlastní bývalí vojáci speciálních sil, není nic nového. Je známo, že zaměstnávají i bývalé příslušníky Útvaru rychlého nasazení Policie ČR,“ uvedl Andor Šándor pro deník Pravda.

"Většinou se zaměřují na ochranu osob nebo majetku, a to nejen Čechů. O tom, že by organizovali kurzy přežití, nevím,“ dodal generál Šándor.

„Není zřejmé, o jakém výcviku Guradian píše. Je však nepochybné, že lidé, o kterých jsem mluvil, mají schopnosti potřebné pro boj v podstatě kdekoliv,“ tvrdí Šándor s tím, že stát by podobné aktivity měl sledovat.

České ministerstvo vnitra činnost firem poskytujících výcvik registruje. „Pokud někdo svou činností nenavádí k trestné činnosti, tak ministerstvo vnitra všeobecně nesleduje běžné komerční aktivity jednotlivých firem, které nabízí obrovské množství různých tréninků – rekreačních, cvičebních a podobně,“ uvedla pro Pravdu Hana Malá z odboru ministerstva vnitra.

„Takové aktivity je možné sledovat jako součást kontextu u jednotlivců a skupin, kteří se mohou dopouštět něčeho, co je v rozporu se zákonem,“ doplnila.

Nejsme žoldnéři, jsme Lvi

Příběh Jamieho Reaeda poprvé zveřejnil The Guardian. Autor článku ho označil za žoldnéře. Tomuto označení se Read brání. Za boj proti islamistům nebere peníze.

Read ovšem zdaleka není jediným občanem západního státu, který odešel na Blízký východ se zbraní v ruce. Pozornost se věnuje hlavně tisícovkám těch, kteří se přidali na stranu Islámského státu. Stovky lidí se ovšem postavily na druhou stranu. Komunita si založila i účet sociální síti Facebook. Na stránce Lvi z Rojavy (Lions of Rojava) sdílejí své fotografie a komentují vývoj bojů v Sýrii. 

"Někteří přicházejí z humanitárních důvodů, další jdou do bojové linie,“ uvedl pro britský deník Independent Aman Banigrad z Londýnského kurdského komunitního centra.

Kromě Britů se do boje proti Islámskému státu zapojili také členové holandských a německých motorkářských gangů.

Čtěte více: Motorkářský gang vyrazil do boje proti islamistům

Bojovat na správné straně

Vlády těchto zemí pak musí řešit dilema – co dělat s občany, kteří se přidali na stranu teroristů z IS. Kdyby se vrátili, mohou představovat nebezpečí. Některé země zvažují, že je zbaví občanství.

„Na druhou stranu, o těch, kteří se dobrovolně zapojili do boje proti Islámskému státu v řadách kurdských skupin píší média s velkými sympatiemi,“ připomněl pro pravdu Adrian Guelke, odborník na mezinárodní konflikty z Královské univerzity v Belfastu.

"Řekl bych, že vlády by rády potichu odradily lidi od toho, aby to dělali. Může z toho totiž vzniknout problém. Například že padnou do rukou ISIL nebo budou mít problémy s tureckými zákony,“ vysvětlil Guelke.

Čtěte také: Mládež ze Západu odchází nadšeně bojovat do ciziny. A zemřít tam

„Jsme ve velmi šedé zóně,“ tvrdí o Britech bojujících proti ISIL Edward Garnier, bývalý zástupce generálního prokurátora pro Anglii a Wales. "Může se stát, že budou obviněni z vraždy nebo jiných zločinů,“ uvedl Garnier pro deník Daily Telegraph.

"Sympatizuji s těmi, kdo šli bojovat proti Islámskému státu. Jak ovšem lidé chránící naše hranice poznají, jestli se ti, kdo odešli, přidali k Islámskému státu nebo na druhou stranu?“ připomněl pro Pravdu David Lowe, právní expert z Univerzity Johna Mooresa v Liverpoolu.

Bývalý člen protiteroristické jednotky Read Lowe souhlasí s tím, aby se ztráta občanství týkala všech občanů, kteří se zapojí do bojů.

"Odradilo by to ty, co chtějí bojovat proti Islámskému státu a přitom nemají žádný výcvik. Mohli by se třeba rozhodnout, že podpoří charitativní organizace pomáhající obětím ISIL. Vojenskou podporu v boji bychom měli nechat kurdským jednotkám Pešmerga,“ myslí si Lowe.

Autor knihy Bin Ládinovo dědictví Daveed Gartenstein-Ross má jiný názor. Kdo pomáhá Kurdům, neměl by být trestán. „Pokud nespáchali nějaký zločin, vlády by je měly nechat na pokoji. Je jasný rozdíl mezi nimi a těmi, kdo se přidali k IS,“ řekl pro Pravdu Gartenstein-Ross.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz