Italský premiér tvrdě proti Berlínu. Diktuje a sám obchází pravidla

Dvojí metr v Evropě

Italský premiér tvrdě proti Berlínu. Diktuje a sám obchází pravidlaNOVÉ
Matteo Renzi. Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Italský premiér Matteo Renzi varuje, že Německem řízená úsporná opatření eurozóny „rozdmýchávají plameny populismu a způsobují tak politickou paralýzu evropských vlád“. Evropská unie podle něj vydává spoustu pedantských příkazů a nařízení, ale ta přitom neplatí pro všechny stejně. Konkrétně Německo si může dovolit obejít mechanismus EU a přitom kritizovat ostatní za nedodržování například finančních pravidel.

Čtyřicetiletý bývalý starosta Florencie a od 2014 předseda italské vlády reagoval v rozhovoru pro deník Financial Times na vzrůstající oblibu populistických stran napříč státy unie, naposledy ve Španělsku. Renzi zmiňuje i Portugalsko, Řecko a dokonce také Polsko.

Vzestup populistických hnutí má podle něj na svědomí především nevyvážená politika EU. Zatímco státy v ekonomické krizi jsou dušeny opatřeními řízenými Berlínem, pro samotné Německo zde funguje jiný metr.

Čtěte také: Zapomeňte na Tsiprase, teď přichází větší formát

„Chovám k Angele (Merkelové) úctu, máme vynikající vztahy, ale musíme být upřímní… Evropa má sloužit všem 28 zemím, ne jen jedné,“ říká středo levicový italský premiér.  Sebevědomě prohlašuje, že Itálie se pod jeho vedením musí brát vážně a má větší kredit ke kritice Německa a EU.

Matteo Renzi je pobouřen z řízení proti Itálii, které EU zahájila kvůli selhání v odběru otisků prstů tisícům migrantů, kteří do Itálie připlouvají přes Středozemní moře. Italský politik tvrdí, že to tak mohlo být v minulosti, ale ne nyní. Itálie prý pečlivě snímá otisky prstů, pořizuje fotografie a snímá duhovky migrantů, zato v Německu se v období mezi červencem a srpnem migrantům nebraly otisky prstů, protože Merkelová prohlásila „prvně solidaritu, poté byrokracii“. „Co platí pro Itálii, musí platit pro Německo,“ tvrdí Renzi.

Podobně premiéra rozladil postup Německa a EU v otázce plynovodů z Ruska do evropských zemí. EU nejprve byla proti vystavění tzv. South Streamu, který by se vybudoval na jihu od Evropy a Itálie by tak měla k plynu lepší přístup, nyní se však bez rezoluce zemí EU má postavit Nord Stream II, který bude zásobovat ruským plynem především Německo.

Čtěte také: Zrádná ‚matka Angela‘? Když jde o plyn, nezná bratra

Podle Renziho tak Německo přísně diktuje evropskou ekonomiku, ale samo si pravidla obchází dle libosti. Lidé v jiných zemích EU jsou tak nespokojeni s tradičními proevropskými stranami a naopak stále více sází na populistická a euroskeptická hnutí. „Můžeme porazit tuto demagogii, apatii a populismus sázením na růst a zaměstnanost nové sociální Evropy, s více hodnotami, s více ideály, a kulturou“ říká. „Musíme být opatrní s našimi financemi, ale musí to být méně o čárkách a desetinných místech.“

Čtěte také: Musíme výrazně snížit počet přistěhovalců, přiznala Merkelová

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články