Svědectví z Fallúdži: ‚Hnijící mrtvoly nechávají napospas psům‘

SMRT I ZA ZAPÁLENOU CIGARETU

Svědectví z Fallúdži: ‚Hnijící mrtvoly nechávají napospas psům‘NOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Setnutí hlavy za zapálenou cigaretu nebo oholené vousy, shazování z výškových budov a kruté tělesné tresty jako bičování, kterému jsou donuceni přihlížet stovky lidí. Lidské mrtvoly se pak rozkládají na ulicích irácké Fallúdžy. Takové zacházení od bojovníků Islámského státu musí snášet místní obyvatelé. Záznamy z vražd pak islamisté rozvážejí lidem do domů. Obrovským problémem je také nedostatek jídla, které místní nahrazují například trávou. Svědectví uprchlíků zveřejnila arabská televizní stanice Al-Džazíra.

„Islamisté nás nutili přihlížet stínání hlav. Museli jsme sledovat, jak shazují lidi z budov. Chodili jsme po ulicích, kde nechali mrtvoly ležet a hnít, dokud se na nich nenakrmí psi,“ popsal šedesátiletý Husajn Abdo Násif, kterému se podařilo utéct.

Podle Násifa popravovali nevinné za to, že Islámskému státu nechtěli být nápomocní při zvěrstvech, které teroristická organizace provádí. „O život přišlo množství statečných mladých mužů,“ dodal. Smrt pak hrozí nejen těm, kteří se pokusili o útěk, ale o život mohou místní přijít jen proto, že je islamisté z něčeho takového podezřívají. „Nemají slitování. Popraví každého, i když ho jen podezřívají z pokusu o útěk,“ řekla sedmapadesátiletá Safia Jasim Saoudová.

Žena, která uprchla z Fallúdžy společně s dcerou a její rodinou, zároveň přiblížila, jak vypadá ve městě běžný život. Islamisté podle ní nutí muže, aby vedli své manželky a dcery k přísné disciplíně. Mají ženy trestat například za to, že nemají adekvátně připevněný islámský šátek nikáb. Měli nás zbít pokaždé, když jsme nenosily řádně nikáb. Když to muž neudělal, sám čelil trestu,“ řekla Saoudová.

Místní obyvatelé podle ní trpí také nedostatkem jídla. „Jedli jsme sušené datle a pokoušeli jsme se upéct chleba z datlových semínek,“ uvedla žena. Totéž říká další uprchlice z Fallúdžy. „Museli jsme jíst trávu nebo sušené datle – to je všechno, co jsme měli, a říkali jsme tomu jídlo,“ dodala Thuraja Aboud Zajdanová s tím, že zásoby se tenčí, jak pokračuje obléhání města iráckými vojáky.

Irácké jednotky zahájily ofenzivu před týdnem a snaží se získat zpět kontrolu nad městem, které se nachází pouhých 50 kilometrů od Bagdádu. Útok podporují také letouny koalice pod vedením USA a islamisté používají k obraně místní obyvatele coby živé štíty. „Rozmístili jednotky mezi domy a po ulicích. Tvrdili, že chtějí nastolit pořádek, ve skutečnosti se mezi námi ukrývali,“ uvedl čtyřapadesátiletý Mohamed Abbás Jassam.

Útok iráckých vojáků na Fallúdžu přispěl k tomu, že se z něj místní pokoušejí uprchnout, přestože riskují svůj život. Během posledního týdne uteklo podle informací Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky 3700 lidí. Smrt jim hrozí jak od islamistů, pokud je chytí, ale obávají se také také Iráčanů, kteří je mohou podezřívat z napojení na Islámský stát. Zetě Saoudové si po příchodu odvedli vojáci s tím, že se jedná o standardní proceduru a mají povinnost prověřit, jestli se nejedná o islamistu. Ani po několika dnech se muž nevrátil zpět k rodině.

Fallúdža byla jedním z prvních měst, které se podařilo islamistům ovládnout. Obsadili ho v lednu 2014.

Čtěte také: Irácké jednotky vzaly útokem islamisty ve Fallúdži

Džihádisté prodávají přes Facebook zajaté sexuální otrokyně

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články