Česko se brání u Evropské komise. Migranty prý přijímat chtělo
Odpověď Evropské komisi
Česká republika zaslala Evropské komisi odpověď v rámci řízení pro nesplnění povinnosti, které vůči Česku, Maďarsku a Polsku zahájila Evropská komise 14. června. Česká strana se brání argumentem, že splnění závazků mu znemožnily podmínky a nečinnost především italských úřadů.
Podle názoru komise uvedené tři středoevropské země přes opakované výzvy porušují své právní povinnosti a neberou ohled na své závazky vůči Itálii, Řecku a dalším státům unie. Komise svůj postup konkrétně zdůvodnila tím, že státy neplní povinnost dohodnutou v roce 2015. A sice, že každé tři měsíce budou nabízet volná místa do programu, v jehož rámci si měly do letošního září ostatní státy EU z Itálie a Řecka převzít až 160.000 žadatelů o azyl podle kvótového klíče.
Česká republika ve své odpovědi postoj komise odmítá a poznamenává, že ačkoliv měla vůli systém testovat a už na jaře 2016 nabídla 50 míst, Řecko nabídku využilo jen málo a Itálie vůbec. Z Řecka bylo z 30 lidí nakonec přemístěno jen 12. Co se Italů týče, ti nejprve neumožnili u deseti lidí bezpečnostní pohovory na svém území a na druhou nabídku České republiky prý italská strana vůbec neodpověděla. Z Itálie tak nakonec nebyl přesunut vůbec nikdo.
Česko komisi také připomnělo, že své kvóty v současnosti neplní z členských zemí unie v zásadě nikdo. V rámci programu bylo přesunuto jen o něco více než 22.000 lidí a sama komise přiznává, že původně zamýšlený počet se naplnit nepodaří. V dopise také stojí, že Česko v migrační krizi pomáhá velmi intenzivně, ale jiným způsobem.
Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) uvedl, že navrhne české vládě uvolnit až 800 tisíc eur (v přepočtu zhruba 20,9 milionu korun) na podporu aktivit EU v Libyi, které mají vést ke snížení počtu uprchlíků mířících z Libye do unie.
Evropská komise se rozhodla zahájit s Českem, Polskem a Maďarskem řízení pro porušení unijní legislativy kvůli tomu, že země neplní přijímání migrantů podle stanovených kvót. Řízení Evropské komise může po několika fázích skončit až před unijním soudem a následně vysokou pokutou a penále.