Průlom: vědci zaměřili zdroj tajemných vln z předaleké galaxie

Rychlé rádiové záblesky

Průlom: vědci zaměřili zdroj tajemných vln z předaleké galaxieNOVÉ 1
Panorama
Echo24
Sdílet:

Vědcům se podařilo identifikovat místo, odkud na planetu Zemi přilétají tajemné rychlé rádiové záblesky. Krátké a intenzivní paprsky radiových vln byly objeveny před více než deseti lety, až dosud však vědci netušili nic o jejich původu. Nyní však zjistili, že vycházejí z trpasličí galaxie vzdálené od Země asi 2,5 miliardy světelných let. Vědecký průlom popsal The Guardian.

Takzvané rychlé rádiové záblesky (zkráceně FRB) trvají pouhých několik tisícin sekundy, jejich intenzita se však rovná energii, kterou vyzáří Slunce za deset tisíc let. Takovýchto záblesků se od roku 2007 podařilo zaregistrovat pouhých osmnáct typů. Jen jeden z nich přitom pocházel ze stále stejného místa, což umožnilo vědcům z Cornellovy univerzity připravit se na další takovou událost.

Díky soustavě 27 teleskopů a půlročnímu výzkumu se nakonec vědeckému týmu podařilo určit přesnou lokalitu, odkud tajemné paprsky na Zemi dopadají. Nové zjištění bylo překvapivé. Signál totiž pochází z drobné trpasličí galaxie vzdálené od Země přibližně 2,5 miliardy světelných let.

Astrofyzikům pod vedením Shamiho Chatterjeeho se však nepodařilo určit, kdo nebo co je původcem tajemných záblesků. I tak se však prý jedná o zásadní vědecký průlom, který už stihl tým představit na konferenci American Astronomical Society. Většina vědců až dosud předpokládala, že vzhledem k intenzitě signálu nemůže být místo jejich vzniku od Země příliš vzdálené. V této souvislosti byl nejčastěji zmiňován okraj Mléčné dráhy. Tuto teorii však nejnovější výzkum zcela vyvrátil.

Vědci se nyní zaměří na vysvětlení vzniku signálu. Někteří z nich považují za zdroj rádiových záblesků zbytky vzdálené supernovy. Jindy jsou naopak jako původce záření označena jádra planet, která se nacházejí právě ve vzdálené trpasličí galaxii. Zastánci existence mimozemského života pochopitelně doufají, že rádiové záblesky vysílá prozatím neznámá vesmírná civilizace. Tato varianta však podle expertů na astrofyziku není příliš pravděpodobná.

Čtěte také: Čínské hvězdné války: Do roku 2020 přistaneme na Marsu, slibuje Peking

Rusko testuje zbraně proti vesmírným satelitům, obávají se USA

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články