Trosky airbusu se zatím nenašly. O terorismu mluví Egypt i Rusko

NA PALUBĚ ZAHYNULO 66 LIDÍ

Trosky airbusu se zatím nenašly. O terorismu mluví Egypt i RuskoAKTUALIZUJEME 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Letadlo egyptské společnosti EgyptAir mířící z Paříže do Káhiry, které ve čtvrtek brzy ráno zmizelo z obrazovek radarů, se podle všeho zřítilo do Středozemního moře. Uvedly to egyptské i francouzské úřady. Egyptská letecká společnost EgyptAir opravila své předchozí sdělení o nálezu části svého letadla u řeckého ostrova Karpathos, nově vedení aerolinek uvedlo, že to nejsou trosky jejich stroje. Informovala o tom televize CNN. Řecké úřady již dříve uvedly, že žádné fragmenty zmizelého stroje nalezeny nebyly. 

V původním prohlášení zveřejněném na twitteru se aerolinky odvolávaly na sdělení egyptského ministerstva letectví a ministerstva zahraničí. Uvedly také, že rodiny 66 obětí havárie byly informovány.

V oblasti pravděpodobného pádu pátrá egyptská i řecká armáda. Příčina nehody stále není známá, podle egyptského ministra pro civilní letectví je však pravděpodobné, že pád způsobil spíše teroristický útok než technická závada. Na palubě letounu bylo 56 cestujících, včetně tří dětí, a deset členů posádky. Podle české diplomacie mezi cestujícími nebyli čeští občané.

Letoun A320 řecký vzdušný prostor opustil ve čtvrtek 3 hodiny 27 minut místního času (02:27 SELČ). Z obrazovek radarů zmizel dvě minuty poté, tedy v době, kdy se nacházel 16 kilometrů uvnitř egyptského vzdušného prostoru, uvedl řecký úřad pro civilní letectví. Ve 3 hodiny 5 minut SELČ měl přistát v egyptské metropoli. Dispečeři s pilotem mluvili, když byl stroj nad ostrovem Kéa, což bylo nejspíš poslední vysílání z letounu. „Pilot se nezmínil o žádných problémech,“ řekl agentuře Reuters Kostas Lintzerakos z úřadu pro civilní letectví.

Podle řeckého ministra obrany Panose Kammenose se letadlo při strmém pádu ostře stáčelo do vývrtky, než nakonec zmizelo z radarů a zřítilo se z výšky několika kilometrů. Vypovídají o tom záznamy satelitních údajů z řízení letového provozu.

Do pátrání po letadle se už zapojila i letadla řecké a americké armády. Do oblasti zamířila také řecká fregata, pohotovost mají vrtulníky na řeckém ostrově Karpathos. 

Egyptský ministr pro civilní letectví Šaríf Fathí připustil, že existuje větší pravděpodobnost, že za pádem letadla stojí teroristický útok, než technická závada. Zdůraznil však, že by nikdo neměl dělat ukvapené závěry. O možném teroristickém útoku hovořil i šéf ruské tajné služby FSB Alexandr Bortnikov. Francouzská média si kladou otázku, zda v případě teroristického útoku neselhala Francie ve svých bezpečnostních opatřeních, protože letoun startoval z pařížského mezinárodního letiště.

Podle francouzského leteckého experta na palubě patrně došlo k výbuchu. Jak Jean-Paul Troadec uvedl, vyplývá to z toho, že posádka podle všeho neměla čas reagovat na krizovou situaci a nevyslala nouzové hlášení. Explozi jako příčinu havárie považují za pravděpodobnou také americké zpravodajské služby. Informoval o tom server americká televize NBC News.

Češi na palubě nebyli

České ministerstvo zahraničí potvrdilo, že mezi cestujícími zmizelého letadla z Paříže do Káhiry nebyli žádní Češi. Letecká společnost EgyptAir zveřejnila na Twitteru národnosti pasažérů. Mezi cestujícími bylo 30 Egypťanů, 15 Francouzů, dva Iráčané, Brit, Belgičan, Súdánec, Kuvajťan, Portugalec, Kanaďan, Alžířan a jeden občan Čadu a jeden Saúdské Arábie.

České ministerstvo zahraničí se pokusilo získat informace o cestujících ve zmizelém letadle prostřednictvím ambasády v Káhiře. Na český zastupitelský úřad se zatím v souvislosti se zmizením letadla nikdo neobrátil, řekla mluvčí ministerstva Irena Valentová.

Kvůli havárii oslabují akcie aerolinek i cestovních kanceláří

Akcie evropských leteckých společností a cestovních kanceláří po zprávě o zmizení letadla oslabují. Ceny akcií výrobce letadel Airbus, leteckých společnosti Air France-KLM a Lufthansa a majitele aerolinek British Airways dopoledne vykazovaly pokles do 1,5 procenta. Cena akcií britské cestovní kanceláře Thomas Cook se propadla o téměř 17 procent.

Podle zástupců českých letišť se nehoda na obsazenosti přímých linek z Česka do Egypta neprojeví. Lidé kvůli takové události své lety hromadně neodříkají. Přímé pravidelné spojení mezi Káhirou a ČR neexistuje, letadla z Česka létají jen do letovisek Hurgada a Marsá Alam. Jediný dnešní spoj do Egypta, a to z Prahy do Hurgady, odletěl podle letového řádu po půl osmé SELČ.

Čtěte také: Únosce letadla požadoval propuštění vězněných žen. Pak se vzdal

Islamisté se chlubili sestřelením ruského letadla

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články