Vláda kývla Babišovi. Stát centrálně nakoupí papír, mobily i naftu

Opravdu méně korupce?

Vláda kývla Babišovi. Stát centrálně nakoupí papír, mobily i naftuNOVÉ
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD, vlevo) a vicepremiér Andrej Babiš (ANO) Foto: Foto: Úřad vlády ČR
1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) získá další pravomoci. Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) totiž otevřel cestu k centrálním nákupům státu, které pod sebou bude mít právě Babišův resort financí. Vláda schválila i nákupní seznam - centralizace se má týkat nejen papíru a kancelářských potřeb, ale také mobilů, počítačů, pohonných hmot nebo bezpečnostních a ubytovacích služeb.

Zatímco dosud můžou jednotlivá ministerstva a státní úřady hospodařit v rámci svých rozpočtových kapitol autonomně, teď je v oblasti nákupu čekají nová, centralizovaná pravidla. Klíčovou roli bude hrát ministerstvo financí jako administrátor nákupů. Premiér Sobotka po středečním jednání vlády uvedl, že jeho kabinet změnu odsouhlasil. Odkázal se na koaliční smlouvu a na vládní programové prohlášení, které věc avizovaly. Od novinky si slibuje „výrazné úspory ve fungování státu“.

„Je to další výrazný pokrok na cestě získat schopnost na úrovni vlády nakupovat centrálně vymezené komodity. Cílem je, abychom postupně integrovali tyto nákupy. Odpovědnost za jejich organizaci ponese ministerstvo financí,“ pochvaloval si Sobotka. Ministerstvo by teď mělo velmi rychle předložit harmonogram dalšího postupu a definovat technické parametry a standardy pro jednotlivé komodity, kterých se bude centrální nákup týkat.

Čtěte také: Babišovy plány: Konec zlatých časů outsourcingu

„Vláda schválila výčet kategorií komodit, které by se měly nakupovat centrálně. Budou mezi ně například patřit mobilní telefony a jejich příslušenství, počítače, silniční motorová vozidla nebo třeba pohonné hmoty, kancelářská technika a zařízení, kancelářské potřeby, nábytek, tiskařského výrobky, ale také služby, jako jsou bezpečnostní služby, různé opravy, čistící a úklidové služby, ubytovací služby a další,“ vypočetl premiér s tím, že vláda má ambici začít s centrálním nákupem „v příštích měsících“.

Babiš chce dodavatelům ukázat sílu státu

Bližší pohled na změnu nabídl už začátkem dubna Babišův 1. náměstek Lukáš Wagenknecht. „Nevidím důvod, proč by měly mít některé úřady méně výhodné mobilní služby než jiné. Nebo aby se pro úředníky na stejné pozici kupovaly různě vybavené a drahé automobily. Proto navrhujeme společné nákupy a jednotné uživatelské standardy,“ zmínil. Zároveň připomněl loňský audit hospodaření šestice resortů řízených hnutím ANO, který ukázal na plýtvání ministerstev na provozních výdajích.

S centrálním nákupem přichází ale také riziko centrální korupce. Dosud se manipulace se zakázkami týkala jen jednotlivých ministerstev, nově budou atraktivním soustem státní „superzakázky“.

„Stát doposud nevyužíval svoji pozici, kterou na trhu ve vztahu k dodavatelům má. Kvůli tomu nemohl získat nejlepší možné ceny. Díky centrálnímu nákupu budeme moci mnohem lépe hospodařit s veřejnými prostředky,“ připojil se vicepremiér Babiš.

Čtěte také: Babišova inspirace. On-line pokladny pomohly chorvatskému Agrokoru

Centralizace nákupu pro všechny státní úřady má jeden důležitý předpoklad, zdůraznilo ministerstvo financí. Maximální sjednocení poptávky u každé z nakupovaných položek. Resorty se nejdřív budou muset domluvit, jaké chtějí mobily, jaká auta a na co mají jezdit. Potom převezme otěže Babišovo ministerstvo a bude s dodavateli vyjednávat nejvýhodnější cenu pro stát. S centrálním nákupem přichází ale také riziko centrální korupce. Dosud se případná manipulace se zakázkami mohla týkat jen jednotlivých ministerstev, nově budou atraktivním soustem mnohem větší státní „superzakázky“.

Ministerstvo financí je ale optimistické a věří, že se mu podaří nastavit pravidla pro transparentní nákupy. „Státní správa může začít lépe hospodařit,“ zaradoval se na Twitteru náměstek Wagenknecht.

Sdílet:

Hlavní zprávy