Třináct události, které letos otřásly světem

Deník Telegraph hodnotí rok 2014

Třináct události, které letos otřásly světemUVNITŘ VIDEA 3
Svět
Echo24
Sdílet:

Zmizelé letadlo, tisíce obětí Eboly, vzestup Islámského státu nebo výbuch sopky Ontake v Japonsku byly podle britského deníku Telegraph klíčovými událostmi uplynulého roku. V bilanci zpráv, které otřásly světem v roce 2014, převažují tragické okamžiky. Do výčtu se dostala jediná pozitivní zpráva.

Editoři Telegraphu začínají vypuknutím epidemie Eboly. Krvácivá horečka se rozšířila hlavně v Libérii a Sieře Leone, ale několik případů se objevilo i v Evropě a Americe. Do konce listopadu se podle údajů Světové zdravotnické organizace nakazilo přes 16 tisíc lidí a více než sedm tisíc lidí zemřelo. Boj se zákeřnou nemocí podle lékařů ještě neskončil, i když její rychlé šíření se podařilo zastavit.

Čtěte také: 1552 mrtvých. Ve skutečnosti ebola postihne až dvacet tisíc lidí

Druhým otřesem roku 2014 je podle britského webu zmizení letadla společnosti Malaysian Airlines. Boeing s 239 lidmi na palubě se ztratil během pravidelného letu z Kuala Lumpuru do Pekingu. Do pátrání se zapojily desítky lodí a letadel z 11 zemí. Přesto se nepodařilo letoun najít.

Více zde: Zmizelé letadlo. Pátrání po MH370 má trvat další rok

Boeing malajsijských aerolinek figuruje také v další zprávě, která otřásla světem. Let MH17 z Amsterdamu byl 17. června sestřelen nad východní Ukrajinou. Vyšetřování ještě není uzavřeno, ale podle prohlášení německých a amerických tajných služeb letadlo sestřelili proruští separatisté. Moskva viní ukrajinskou vládu. V letadle zemřelo 298 lidí.

Čtěte také: Na 300 mrtvých po sestřelení boeingu

První netragickou událostí ve výběru jsou parlamentní volby v Indii. Telegraph připomíná, že Indie je nejlidnatější demokracií na světě. Své zástupce vybíralo 815 milionů registrovaných voličů. Volby probíhaly v devíti fázích a trvaly od 7. dubna do 12. května. Ve volbách zvítězila opoziční Indická lidová strana.

Čtěte také: Další Gándhí se utká se synem prodavače čaje

Rok 2014 byl také rokem Islámského státu. Radikální islamistické organizaci se podařilo obsadit rozsáhlá území v Sýrii a Iráku. Během svého postupu ozbrojenci brutálně útočili na nemuslimské obyvatelstvo. V průběhu roku islamisté zveřejnili také několik videozáznamů poprav zajatých rukojmí z demokratických zemí. Nejen evropské vlády znepokojuje velký počet mladých muslimů, kteří odjíždějí bojovat na straně islamistů.

Více zde: Islamisté sílí. Jen za listopad zabili 5 000 lidí

Videoročenka Daily Telegraph připomíná, že letos uplynulo sto let od začátku první světové války. Ve Velké Británii 29. června vzpomínali na veterány Velké války vysázením keramických vlčích máků kolem londýnského Toweru. Každého padlého představoval jeden květ. Celkem jich bylo 888 246.

Čtěte také: Proč neuctíváme oběti první světové války?

Několik měsíců dominovaly ve zpravodajství informace o konfliktu mezi Izraelem a Palestinou v Gaze. Padesátidenní válka stála život více než 2100 Palestinců a 72 Izraelců. Škody způsobené bombardováním a počet zabitých civilistů byly tak velké, že OSN zvažovala obvinění Izraele z válečných zločinů.

Více zde: Nové příměří. Gaza oslavuje střelbou do vzduchu. V Izraeli vládne skepse

Na konci září světem otřásl výbuch sopky Ontake na japonském ostrově Honšú. Při největší erupci za posledních sto let zemřelo 56 lidí. Udusili se sopečným prachem.

Čtěte také: Erupce japonské sopky v obrazech

Další klíčovou událostí roku je podle webu referendum o odtržení Skotska od Velké Británie. Obyvatelé Skotska hlasovali 18. září. Průzkumy veřejného mínění naznačovaly, že výsledek bude těsný. Nakonec převážil názor, že Skotsko má zůstat částí Velké Británie.

Přečtěte si také: Referendum vyhrál skotský zdravý rozum

Hned několik šokujících událostí se odehrálo v posledním měsíci roku 2014. Na začátku prosince zveřejnil americký Senát zprávu o mučení zajatců CIA v tajných věznicích. Vězni byli vystaveni brutálnímu psychickému i fyzickému nátlaku.

Více zde: Polsko, Thajsko, Británie, Litva... Tam všude mučila CIA

Další dvě zprávy v médiích ještě doznívají. V pondělí 15. prosince držel ozbrojený islamista v kavárně v australském Sydney více než 16 hodin skupinu 17 rukojmích. Jeho akci přerušila zásahem policie. Zemřeli tři lidé – dva rukojmí a pachatel.

Čtěte také: Manažer kavárny v Sydney chtěl útočníka odzbrojit. Zaplatil životem

Hned den po té, v úterý 16. prosince, otřásla světem vražda více než 130 dětí ve škole v pákistánském Péšávaru. Komando Talibanu vtrhlo do školy a postřílelo 132 dětí a devět zaměstnanců školy.

Přečtěte si také: Po útoku Talibanu přes 130 mrtvých, většina obětí jsou děti

Jediná dobrá zpráva ve výběru je z oblasti vědy. Telegraph připomíná, že letos se lidem poprvé podařilo vypravit do vesmíru zařízení, které mohlo přistát na kometě.

Čtěte více: Sonda přistála na kometě. Je to milník v dobývání vesmíru

Sdílet:

Hlavní zprávy