1 Babišovo jednání se Zemanem

Babiš na Hradě. Zeman ho ujistil, že vítěze voleb pověří sestavením vlády

NOVÉ

Témata:

Echo 24 notifikace

Echo 24 pro vás vždy vybírá to podstatné. Pro odběr upozornění ve formě push notifikací je třeba nastavit odebíraná témata.
Náčítání témat

Prezident Miloš Zeman přijal dnes na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje Babiše na jeho vlastní žádost. Hovořili spolu o Babišově dřívějším působení na ministerstvu financí i o kauze financování farmy Čapí hnízdo, kvůli níž sněmovna minulý týden vydala k trestnímu stíhání předsedu hnutí, které je favoritem voleb. Babiš po jednání řekl, že prezident na schůzce zopakoval svůj dřívější výrok, že premiérem jmenuje vítěze voleb. Uvedl rovněž, že neplánuje volební spolupráci se Zemanem, který se v lednu bude ucházet o znovuzvolení.

„Já jsem prezidenta informoval o té kauze. Já jsem o tom přesvědčen, že je to účelová kauza, která má ovlivnit sněmovní volby,“ řekl Babiš. Před novináři zopakoval své dřívější vyjádření, že se ničím neprovinil.

Policie chce Babiše a prvního místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka obvinit jako někdejší představitele skupiny Agrofert v souvislosti s padesátimilionovou dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo. Babiše chce stíhat pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu.

Oba poslanci tvrdí, že žádný trestný čin nespáchali. Hodlají se bránit všemi právními prostředky. Stejně jako další zástupci ANO označují případ za politickou kauzu a za pokus o ovlivnění voleb za pomoci policejních orgánů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Andrej Babiš se po skončení jednání vyjádřil na tiskové konferenci na dotaz novinářů k zajišťovacím příkazu na firmu FAU. „Firma FAU byla v hledáčku finanční správy podle vyjádření pana Žežulky od roku 2011. Takže mě velice mrzí, že na základě nějaké nahrávky tady vznikla atmosféra, že jsem něco ovlivňoval,” uvedl Babiš s tím, že finanční správa se na společnost zaměřila již dříve. „Tahle firma jela jednoznačně v karuselových obchodech. Pokud ona zažalovala finanční správu, tak to nic neznamená,” dodal.

Andrej Babiš také odpověděl na dotaz, zda spolupracoval se státní bezpečností. „Není údajná spolupráce, já jsem soud vyhrál. Soud pravomocně rozhodl, že jsem nespolupracoval,” uvedl předseda hnutí ANO.

Andrej Babiš také daroval mluvčímu prezidenta Jiřímu Ovčáčkovi svou knihu O čem sním, když náhodou spím, ke které připojil i osobní věnování. Ten se s ní pochlubil na Twitteru.

Policie požádala o vydání Babiše s Faltýnkem v polovině srpna. Prezident se poté předsedy ANO několikrát zastal. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček bezprostředně na policejní žádost reagoval vyjádřením, že prezident jmenuje premiérem vítěze voleb. Babišovo ANO přitom dlouhodobě vede v průzkumech.

Zeman sám 24. srpna uvedl, že v něm policejní žádost o vydání Babiše s Faltýnkem vzbuzuje podezření o zneužití policie pro politické účely. Žádost označil za policejní provokaci a za podvod na voličích. Policie podle Zemana podezření v případě farmy Čapí hnízdo vyšetřuje pozdě, mělo se tak stát před rokem či třemi.

O tři dny později prezident odmítl, že by Babišovi v případě odsouzení dal milost. Při návštěvě Moravskoslezského kraje Zeman 7. září na dotaz novinářů, zda by jmenoval premiérem trestně stíhaného člověka, řekl, že Martin Půta se stal znovu hejtmanem Libereckého kraje i přes své trestní stíhání. Hejtman je podle Zemana něco jako premiér daného kraje. „A proč máme diskriminovat premiéra, a ne hejtmana?“ uvedl tehdy.

Dnes Zeman s Babišem mluvili také o působení předsedy ANO na ministerstvu financí, odkud byl v květnu odvolán. Diskutovali i o prezidentovu zdravotním stavu, který je podle Babiše dobrý.

Čtětě také:

Zeman: Proti vydání Babiše nic nemám, ale poslanci exhibovali

Finanční správa: FAU byla součástí řetězového podvodu

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.