Stiglitz: Drzé Německo podruhé drtí Řecko. USA musí pomoci
Americký nobelista pro Time
Nastal čas, aby USA byly k Řecku stejně velkorysé, jako kdysi k Německu. Řecko potřebuje, aby Američané ukázali solidaritu, kterou jejich evropští partneři nebyli schopní projevit, píše americký ekonom Joseph Stiglitz, podle něhož jinak Německo rozdrtí Řecko už podruhé za století.
„Pokud bude Řecko pokračovat v nuceném šetření, bude to deprese bez konce,“ píše ve svém komentáři pro americký Time nositel Nobelovy ceny Stiglitz. Podle něj nastal čas, aby se do řecké krize vložily USA a pomohly, stejně jako to udělaly po 2. světové válce prostřednictvím Marshallova plánu.
„Přijali jednu z největších finančních pomocí a jedno z největších snížení dluhu v historii a bezpodmínečnou pomoc ze strany USA v rámci Marshallova plánu. A přesto dokonce odmítají diskutovat o oddlužení,“ píše Stiglitz na adresu Německa.
Německý přístup v kontextu pomoci, kterou USA Německu po válce nabídly, považuje za „drzý“. Pokud USA jihoevropskému státu nepomůžou, „Řecko bude rozdrceno Německem už podruhé za století, tentokrát s podporou Trojky,“ odkazuje Stiglitz na okupaci Řecka Německem během 2. světové války.
Je to právě Německo, které podle Stiglitze hraje propagandistickou hru a snaží se Řecko představit ve špatném světle, jako stát, který odmítá přijmout minimální žádané podmínky, za které získal velkorysou podporu.
Není to poprvé, co se nositel Nobelovy ceny a uznávaný americký ekonom Joseph Stiglitz vyjádřil ne příliš lichotivě o přístupu Německa k řecké krizi. V komentáři pro britský Guardian na začátku června uvedl, že program navržený Německem a jejich partnery se ukázal chybný a přijaté reformy nevrátily Řecko k hospodářskému růstu.
Pokud dojde k tzv. Grexitu, nebude to podle Stiglitze pro Řecko konec světa. „Měny přicházejí a odcházejí. Euro je jenom šestnáctiletý experiment, špatně koncipovaný a navržený tak, aby nefungoval – v době krize tečou peníze z bank slabších států do bank těch silnějších, což vede k divergenci,“ kritizuje euro.
„Řecko potřebuje bezpodmínečnou humanitární pomoc; potřebuje, aby Američané kupovali jejich produkty, jezdili tam na dovolené a ukázali solidaritu s Řeckem a humanitu, kterou jejich evropští partneři nebyli schopní projevit,“ zakončuje Stiglitz.