EU nás žene k předposratým řešením, říká Topolánek
TOPOLÁNKOVA KRITIKA
Bývalý předseda ODS a předseda vlády z let 2006-2009 Mirek Topolánek se ostře opřel do současných českých politických elit a fungování Evropské unie. České republice podle jeho slov chybí stmelující osobnosti, víra či jasná národní identita. Naopak zde nechybí česká malost, závist, populismus, xenofobie a schopnost vyměnit svobodu za koblihu. Uvedl to v pondělím rozhovoru pro Svobodné fórum.
Bývalý předseda ODS přirovnává dnešní politickou a společenskou situaci k atmosféře období II. republiky. Lidé podle něj dnes už nevěří standardním stranám a stranickému systému, který vytvořili v devadesátých letech Václav Klaus a Miloš Zeman. „Lidé nevěří demokratickým volbám, mají pocit, že nemají koho volit a že je to vlastně jedno, vyhlížejí nové mesiáše a někoho, kdo udělá pořádek. Proto byl možný nástup Toho-co-má-už-dost. Souběžně tak dochází k totální koncentraci moci, politického vlivu, majetku, mediálního vlivu a k ovlivňování represivních složek,“ říká v rozhovoru pro Svobodné fórum.
Od 90. let absolutní svobody přes tvrdou realitu až k současnosti totální negace
Doba se podle Mirka Topolánka od revoluce zásadně změnila. Lidé zjistili, že nebude platit princip socialistické práce a kapitalistických výdělků a že vůbec není jednoduché uspět v soutěži bez garancí státu. Podle něj se začalo i vytrácet nadšení a polistopadový étos. Po etapě naivních představ přišla podle Topolánka tvrdá realita, která je doprovázená návratem k české malosti, závisti, filosofii průměru. Postupně jsme se tak dostali do situace totální negace.
„Generace cinkačů klíči jsou většinově naštvaní a zapšklí důchodci, které zajímá Slevomat a cena inzulínu, volí populisty nebo znovu bolševiky a svobodu vyměnili za darovanou koblihu,“ kritizuje chování části společnosti jeden z polistopadových předsedů vlády.
Velký problém vidí Topolánek v neexistenci silné osobnosti, která by aktuálně dokázala společnost stmelit. Není to ani vláda v čele s Bohuslavem Sobotkou ani Miloš Zeman. „Ti všichni jsou součástí problému a aktivními účastníky zájezdu do pekel,“ říká Topolánek, který nevidí nikoho podobného ani v současné opozici.
EU nás nahání k vstřícně předposratým řešením
Zásadní vliv na fungování české politiky a deziluze ve společnosti má podle Topolánka i postupný rozklad Evropské unie. Bývalý předseda ODS vidí příčinu tohoto rozkladu v neschopnosti evropských elit cokoli vyřešit a postavit se jakékoli výzvě. „Toto počínání EU nahání ČR k českým, populistickým, xenofobním anebo vstřícně předposratým řešením. Ztrácíme garance nově nabytých bezpečnostních jistot a navrácených hodnot,“ kritizuje Mirek Topolánek počínání EU i rostoucí nacionalistické nálady v české společnosti.
Ačkoli popisuje a přiznává výrazné nedostatky ve fungování evropských struktur, EU pro něj stále představuje vetší garanci pro ČR než uchýlení se pod vliv ruského medvěda, který by nás podle jeho slov mohl láskou umačkat. Občané podle něj reagují na existující populistické žvásty a ztrácejí jakékoli ideály. Politika se zplošťuje ke středu a utápí se v nacionalistických výkřicích.
V tradici a historii evropských zemích však i přesto můžeme podle jeho slov hledat inspiraci. Nestabilnějšími zeměmi jsou podle Topolánka ty, kde se kombinuje konstituční monarchie s církevním vlivem. „Oba tyto faktory představují právě v dobách těžkých přirozenou kotvu, korektiv i naději pro občany a obě tyto dimenze české společnosti chybí. Ptáte-li se mne, co je největší brzdou české současnosti, tak bych řekl, že je to vysoká míra sekularizace. I proto nám chybí jednota v pohledu na národní zájem. Chybí nám hrdost, chybí nám víra, chybí nám jasná národní identita. Naopak nám nechybí závist, malost a rovnostářství,“ dodává Topolánek.
„Odmítám vyvolávat ducha nacionalismu v zemi, kde jsou asi tři uprchlíci“
Mirek Topolánek nechce otázku migrace zlehčovat, ale odmítá ji přeceňovat. „Odmítám v zemi, kde jsou asi tři uprchlíci, na jedné straně vyvolávat ducha nacionalismu, rasismu a xenofobie a na druhé straně v rámci multikulturálního bludu otevřít zemi dokořán. Multikulturalismus je stejně nebezpečný jako byl nacismus a komunismus. Vyvolává dojem, že lze připustit různá pravidla pro různé obyvatele na náboženském či jiném základu. To je nesmysl,“ říká Mirek Topolánek.