Zakladatel 'ruského Facebooku' utekl ze země, nechce se vrátit
Pavel Durov, zakladatel nejoblíbenější ruské sociální sítě Vkontakte, opustil Rusko. Stalo se tak den po tom, co přišel o místo generálního ředitele společnosti kvůli tomu, že nechtěl vyzradit informace o uživatelích.
„Jsem mimo Rusko a neplánuji návrat,“ řekl Durov v úterý pro web Techcrunch, který se zaměřuje na technologie a komunikaci. „Obávám se, že není cesty zpět. Ne po tom, co jsem veřejně odmítl spolupracovat s úřady. Nesnášejí mě,“ připomněl Durov své konflikty s ruskou Federální tajnou službou (FSB).
FSB po něm požadovala osobní údaje o uživatelích sítě VKontakte, kteří podporovali protesty proti ukrajinskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi. Durov to odmítl, protože nechtěl „zradit miliony lidí z Ukrajiny“.
Síť s více než sto miliony aktivních uživatelů je podle Durova nyní plně pod kontrolou dvou ruských oligarchů Igora Sečina a Ališera Usmanova, kteří jsou známí těsnými vazbami na prezidenta Vladimir Putina.
Čtěte více: 'Ruský Facebook' kontrolují Putinovi lidé, tvrdí vyhozený ředitel
Sociální sítě bývají při protivládních protestech často používány k šíření informací. Ukázalo se to během Zelené revoluce v Íránu v roce 2009, nebo při vlně revolucí v arabských státech v roce 2011.
Autoritativní režimy se proto často snaží sociální sítě a internet kontrolovat. Rusko není jediným případem. Turecký premiér Recep Tayyp Erdogan letos v březnu nařídil zablokovat sociální síť Twitter a server pro sdílení videí YouTube. Cenzurou internetu je známá také Čína, která na svém území blokuje „západní“ Facebook. Místo něj fungují sítě jako Renren nebo PengYou.