Kontrolám na Hradě se nevyhnou ani návštěvníci půlnoční mše

Bezpečnostní opatření před terorismem

Kontrolám na Hradě se nevyhnou ani návštěvníci půlnoční mšeNOVÉ 3
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Pražané, kteří se chystají na půlnoční mši do nejvýznamnějšího českého kostela, katedrály sv. Víta, by se měli obrnit trpělivostí. Stejně jako na běžné návštěvníky mířící do areálu Pražského hradu, budou i na ně v noci čekat bezpečnostní rámy a důkladné kontroly policistů. Opozice zpřísňující se kontroly kritizuje. Připouští sice, že hrozba teroristického útoku je vážná věc, mnohem ohroženější než Hrad jsou však třeba nádraží nebo nákupní centra. Hrad chce přesto do modernizace opatření investovat další miliony.

Půlnoční bohoslužbu v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha bude i letos celebrovat Dominik Duka, kardinál a arcibiskup pražský. Informaci pro deník Echo24.cz potvrdil Ondřej Pávek, děkan kapituly u sv. Víta v Praze. Uvedl také, že k bezpečnostním kontrolám, které bude muset podstoupit přibližně tisícovka odhadovaných návštěvníků mše, se ale vyjadřovat nebude. „Kapitula je ani neorganizuje ani neprovádí,“ dodal.

Pro návštěvníky mše budou otevřeny vstupy na Prašném mostě a z Hradčanského náměstí na IV. nádvoří.

Bezpečnostní opatření na Hradě spadají do kompetence Policie ČR a Hradní stráže, ale samotné kontroly osob provádí policisté. Mluvčí policie odmítla, že by kvůli mši muselo dojít k posílení policistů. „Policisté zařazeni do Útvaru pro ochranu prezidenta ČR zajišťují ostrahu Pražského hradu nepřetržitě. Výkon služby v noci 24. prosince bude zajištěn běžným výkonem služby,“ uvedla pro Echo24.cz za Policejní prezidium ČR Ivana Nguyenová. Areál Hradu tedy bude standardně uzavřen ve 22:00, aby byl znovu otevřen ve 22:45, přičemž katedrála se otevře ve 23:15.

Hradní kancléř Vratislav Mynář nicméně vyvrací, že by návštěvníky mše kontroly nějak významně zdržely. „Průměrná čekací doba se pohybuje v řádu minut. Ve špičce o adventním víkendu byla nejdelší doba naměřena z Hradčanského náměstí, a to 17 minut,“ dodal Mynář. Hrad se svými bezmála dvěma miliony návštěvníky za rok 2015 je přitom nejnavštěvovanější českou památkou.

Kontroly na Pražském hradě musí návštěvníci Hradu absolvovat od srpna letošního roku. K prohledávání tašek a batohů postupně přibyly ještě bezpečnostní rámy. „Rámy je aktuálně vybaven vstup z Hradčanského náměstí na IV. nádvoří a vstupy do Nového paláce Pražského hradu,“ upřesnil Mynář s tím, že rámy určitě nemají vliv na délku trvání prohlídky, naopak podle něj zvyšují její komfort. „Proto jimi budou vybaveny i další vstupy,“ dodal kancléř pro Echo24.cz.

Čtěte také: Nikdy bych to nedopustil, okomentoval Klaus bezpečnostní podmínky

Hrad zdůvodňuje zavedená opatření ochranou samotných návštěvníků. „V reakci na šířící se teror v Evropské unii upravujeme bezpečnostní opatření na Hradě s cílem ochránit jeho návštěvníky,“ řekl k tomu v létě mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Někteří politici však pravý smysl opatření zpochybňují. „Není ani jasné, jestli se chrání Hrad jako památka, jestli se chrání prezident, který je většinu času v Lánech, či se chrání vysoká koncentrace lidí, která je jistě větší na hlavním nádraží, na Staroměstském náměstí či v obchodním centru,“ uvedl pro Echo24.cz Marek Ženíšek (TOP 09).

Ženíšek dodal, že třebaže by se hrozba teroristických útoků měla brát vážně, kontroly na Hradě ji nezmenší. „Obávám se, že útokům, podobným těm v Berlíně, kontrolami, které jsou na Hradě, nezabráníme. Navíc, smysl kontrol mi přijde do jisté míry absurdní, protože největším bezpečnostním rizikem jsou lidé kolem pana prezidenta, kteří nemají bezpečnostní prověrku,“ řekl.

Čtěte také: Na Hradě přitvrdili. Návštěvníky teď zdržují i bezpečnostní rámy

Ke kritice se přidal i čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, když prohlásil, že se Hrad mění v policejní sídlo. „Pražský hrad je uzavřenější než za Gustava Husáka,“ uvedl s odkazem na ztrácení svobod nabytých po roce 1989. Bezpečnostní opatření se nelíbí ani zástupcům turistického ruchu. V letních měsících, které jsou vrcholem turistické sezóny, se totiž před Hradem tvořily několika set metrů dlouhé fronty.

Sám prezident Miloš Zeman ale hodnotí zavedená opatření jako cestu dobrým směrem. „Ukazuje se, že bezpečnostní opatření, která jsme na Pražském hradě zavedli, jsou důležitá a mají svá opodstatnění. Je samozřejmostí, že v těchto opatřeních budeme nadále pokračovat. Teroristické útoky se přibližují k České republice. Co více k tomu dodat?“ řekl k tomu jeho mluvčí v reakci na útok na adventní trhy v Berlíně.

I z toho důvodu požádal kancléř Mynář v září o navýšení rozpočtu Pražského hradu. Na bezpečnostní opatření Hradu bylo přesunuto 100 milionů korun z rozpočtu ministerstva obrany. „Zmíněné prostředky budou využity na realizaci opatření souvisejících s činností Hradní stráže a na zkvalitnění bezpečnostních systémů v areálu Pražského hradu,“ konkretizoval to Mynář.

Čtěte také: Mynář požádal o dalších 100 milionů na bezpečnostní opatření Hradu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články