1 Skupina Julius Šuman

Nová nahrávka: Babiš fantazíruje, jak Moskva dosadila Havla

, , AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , , ,

Skupina Julius Šuman zveřejnila ve čtvrtek další nahrávku, na které mluví bývalý ministr financí Andrej Babiš (ANO) a tehdejší novinář Mladé fronty Dnes Marek Přibil. Tentokrát se rozhovor netýkal současných politických oponentů, ale událostí kolem listopadové revoluce v roce 1989. Babiš v nahrávce mluví o Václavu Havlovi, kterého spojuje se státní bezpečností a naznačuje, že ho dosadili komunisté z Moskvy, i o své někdejší pravé ruce Radmile Kleslové (ANO). Babiš odmítl nahrávku komentovat.

„Dnes je výročí zveřejnění dokumentu Několik vět. Tak tady máte několik vět o tom, jak to vidí Andrej,“ uvedla skupina Julius Šuman novou nahrávku. Babiš na začátku mluví o březnu 1989, kdy režisér a pozdější předseda KSČM Jiří Svoboda odjel do Moskvy lobbovat za Lubomíra Štrougala. Štrougal stál po nástupu Michaila Gorbačova v Sovětském svazu na straně reforem, jeho křídlo ale vnitrostranický boj prohrálo a Štrougal v říjnu 1988 podal demisi na funkci předsedy vlády.

„V březnu 1989 tam byl boj s komunistama, oni bojovali, chtěli odjebat Husáka, kdo to převezme, tu transformaci. On (Svoboda – pozn. red.) šel do Moskvy, tam se potkal s ňákým šíleným kápem a lobboval za Štrougala. A ten Rusák mu říká: Václav Havel. A on říká: Jste ho nakoupili, to je dobrý, to je dobrý…,“ tvrdí Babiš na nahrávce.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Babiš se dále zajímavým způsobem vyjadřuje o Radmile Kleslové, kterou přitom přijal před několika lety do svého hnutí, kde se stala dokonce místopředsedkyní. Babiš na nahrávce mluví nejasně, jedna pasáž je však zajímavá: „A řekl to té Kleslové, která byla v rozvědce, kterou trénovali, aby byla žena špióna, tehdy jsme měli nejlepší špióny na světě.“

Předseda ANO pak pokračuje tvrdým prohlášením. „Havel i Kleslová, ty sou StB,“ říká Babiš v nahrávce, myšlenku dále nerozvíjí, protože ho přeruší novinář Marek Přibil. Ten mluví o svém pohledu na období transformace.

Kleslová však v minulosti popřela, že by byla v rozvědce. „Nebyla jsem rozvědčicí, naopak, když mně byla taková práce nabídnuta, jednoznačně jsem ji odmítla. Nikdy jsem totiž neměla ambici stát se Jamesem Bondem v sukni. Nikdy jsem také ani nevybírala, ani neškolila žádné adepty špionáže. To už je naprostý nesmysl,“ řekla Kleslová v roce 2014 serveru Lidovky.cz.

Babiš si pak vezme opět slovo a mluví o spolupráci Václava Havla a komunistů. „Havla zvolili vlastně ještě komunisti. Tam byl ten deal, oni byli zavřený ve sklepech, oni nechceli vylezt a celý ten deal byl o tom, že Ústava tu komunistickou (stranu – pozn. red.) tam nezrušili. Nezrušíte komunistickou stranu, my zvolíme Havla, tak nech dou do piči… pravda a láska,“ řekl Babiš.

„Však já jsem s Havlem byl dvakrát na obědě, psal mi furt,“ chlubí se Babiš. Přibil mu pak přitakává, že sám vyrůstal nedaleko Hrádečku u Trutnova, kde manželé Havlovi žili.

Čtěte také: Babiš potvrdil pravost skandální nahrávky. Tvrdí, že šlo o provokaci

Je to již několikátá nahrávka, kterou skupina Julius Šuman zveřejnila. Předchozí nahrávky, které ukázaly přímé ovlivňování médií ze strany Babiše, byly i jedním z důvodů, proč premiér Bohuslav Sobotka odvolal Andreje Babiše z vlády. Babiš v nahrávkách úkoloval novináře Přibila a vulgárně se vyjadřoval o jiných politicích. Další nahrávky se věnovaly farmě Čapí hnízdo či přinesly analýzu společnosti Imoba. Okolnosti pořízení a pravost nahrávky zatím nebyly ověřeny. Sám Babiš je kritizuje, setkání s Přibilem sice již nepopírá, ale nahrávky jsou podle něj sestříhané.

Radiožurnál: Kompro připravovali policisté

V souvislosti s novou nahrávkou skupiny Julius Šuman informuje Radiožurnál o údajné spolupráci bývalých a současných policistů na přípravě kompromitujících materiálů, které měl dostávat bývalý novinář Marek Přibil. Podle informací Radiožurnálu měli policisté sbírat informace na policejního prezidenta Tomáše Tuhého a ministra vnitra Milana Chovance.

„Tuto informaci od vás v tuto chvíli slyším poprvé. Je pro mě doslova šokující, že v těchto nestandardních praktikách mají prsty policisté nebo bývalí policisté,“ řekl policejní prezident Tomáš Tuhý pro Radiožurnál. Podobně překvapeně reagoval i ministr vnitra Milan Chovanec. „Pokud mám něco nazývat ohrožením demokracie, tak je to vytváření paralelních struktur, které účelově vytvářejí materiály, které mají de facto dehonestovat buď jmenované, nebo volené představitele státu,“ řekl ministr vnitra Milan Chovanec.

Čtěte také: Bezpečnostní rada dostala ujištění: Babišovy nahrávky se vyšetřují

Podle zprávy Radiožurnálu mělo jít o policisty Stanislava Hájka a Milana Večeřu. „Byl jsem kontaktován panem Večeřou, který pracoval v Kobře, teď je na Generálním finančním ředitelství, myslím, jako šéf odboru vnitřní kontroly,“ řekl bývalý novinář MF Dnes Přibil. V rozhovoru pro DVTV, který byl zveřejněn ve čtvrtek, ale Přibil jakoukoliv spolupráci s policisty popřel. „Pokud jsem byl na GIBSu tak jsem s policisty o Milanu Chovancovi mluvil ale od žádného policisty jsem žádný kompromitující materiál nedostal,“ řekl Marek Přibil v rozhovoru pro DVTV.

Čtěte také: Šuman odkrývá další kartu. Je na ní Babišův „propagandista“ Léko, šéf Lidových novin

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

, ,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.