Jak se podařilo najít únosce? Dívkám pomohl turecký prostředník
Kontaktovaly je samy rodiny
Trvalo dva roky, než se podařilo dostat na svobodu Češky Hanu Humpalovou a Antonii Chrásteckou unesené v Pákistánu. A hlavní zásluhu na tom má turecká humanitární organizace IHH. Tu teprve před dvěma měsíci zkontaktovaly rodiny dívek.
Podle vyjádření jejího zástupce Izzeta Şahina se jim podařilo vyjednávat s jedním ze zástupců skupiny, která dívky držela v zajetí, a díky tomu dosáhli jejich úspěšného propuštění. „Máme právní a humanitární oddělení, abychom mohli vyjednávat v konfliktních oblastech,“ uvedl pro ČT. „Únosci poslali jednoho zástupce. S ním jsme vyjednávali,“ dodal Şahin.
IHH (Nadace pro lidská práva a svobody a humanitární pomoc) byla založena v roce 1992 v Turecku. Zprvu se věnovala hlavně pomoci bosenským Muslimům v polovině 90. let. Později ale rozšířila své aktivity do řady zemí světa. Většina jejích pracovníků jsou turečtí muslimové, operující ve více než stovce zemí světa. V minulosti se IHH podílela na v pomoci Palestincům, jimž v roce 2010 vypravila lodě s pomocí do pásma Gazy.
Podle zástupce IHH jeho organizaci kontaktovaly přímo rodiny unesených žen před dvěma měsíci poté, co prý vyčerpaly všechny ostatní možnosti.
„Využili jsme všechny prostředky, které jsme měli k dispozici, abychom je dostali zpět. Dnes jsme je bezpečně předali jejich rodinám,“ uvedl v pátek Izzet Şahin s tím, že vzhledem k dalším případům nebude dodávat žádné podrobnosti. „Tyto dívky nejsou jediný případ. V oblasti jsou držení i další lidé a my se je snažíme osvobodit,“ vysvětlil.
Samy dívky o svých únoscích nesdělily při prvním setkání s tureckými novináři žádné informace. Uvedly, že neví, o koho jde, že se jim nepředstavili.
Platily rodiny výkupné?
Prozatím není jasné, jestli rodiny vězněných dívek zaplatily únoscům výkupné. Ministr vnitra Milan Chovanec v sobotu pro Českou televizi zdůraznil, že ačkoliv se české úřady snažily pracovat na záchraně dívek, je vyloučené, aby Česká republika vyjednávala s teroristy nebo platila výkupné.
A role české diplomacie? Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se v sobotu zdráhal pozadí vyjednávání komentovat. „O přesnější roli bych nechtěl mluvit. Jde i o složky, které nefungují veřejně. Partnerů, s nimiž se jednalo, byla celá řada. Děkujeme turecké organizaci IHH,“ řekl v rozhovoru pro ČT, s tím, že si teprve dohodnou, jaké informace budou uvolněny.
K situaci se pro deník ECHO24.cz vyjádřil i předseda Ústředí muslimských obcí v ČR Muuneeb Hassan Alrawi: „Je to šťastný den. Je důležité, že děvčata jsou doma.“
Alrawi se chystá napsat děkovný dopis organizaci IHH, která stála za propuštěním dívek. Co podle něj rozhodlo, že se Češky podařilo zachránit? „Je to jejich velké štěstí. A co jsem si zatím přečetl, rozhodla osobní iniciativa jejich rodin, které se obrátily na tu tureckou charitu.“ Na závěr Alrawi dodává, že brzy po únosu nabízel úřadům v České republice pomoc muslimské obce, ale nikdo se na ně neobrátil.
Nadace, která dívky zachránila, se v minulosti podílela na v pomoci Palestincům, jimž v roce 2010 vypravila lodě s pomocí do pásma Gazy. Na jejich palubě bylo tehdy asi 600 lidí včetně jednoho izraelského poslance. Izrael po několikerém upozornění, že se lodě dostávají do prostoru chráněného izraelskými plavidly, vyslala na největší z plavidel výsadek a po střelbě zahynulo devět pasažérů lodí, včetně několika členů IHH.
Čtěte více: Unesené Češky jsou po dvou letech volné, už jsou v Česku
Nadace pro lidská práva a svobody a humanitární pomoc (turecky İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani Yardım Vakfı, IHH) je nevládní turecká organizace. Založená byla v roce 1992 a oficiálně registrovaná v roce 1995. Sídlí v Istanbulu; v jejím čele stojí turecký právník Fehmi Bülent Yildirim (49). IHH se angažuje mj. v pomoci Palestincům, jimž v roce 2010 vypravila lodě s pomocí do pásma Gazy. V pásmu Gazy IHH mj. sponzoruje turecko-palestinskou školu a plánuje tam stavbu nemocnice.