Protesty v Hongkongu řídí mobilní aplikace bez internetu

Nepokoje v Hongkongu

Protesty v Hongkongu řídí mobilní aplikace bez internetuNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Protesty v Hongkongu opět ukázaly sílu moderních technologií. Zatímco řada nedávno proběhnuvších revolučních hnutí byla organizována prostřednictvím sociálních sítí jako Facebook, Whatsapp nebo Twitter, demonstranti v Hongkongu využívají mobilní aplikaci FireChat. Je unikátní tím, že nepotřebuje připojení na internet. Televizní stanice CNN FireChat označila ze „technologické lepidlo“ hongkongských protestů.

FireChat propojuje uživatele prostřednictvím technologie Bluetooth. Ta má sice poměrně krátký dosah, ovšem s rostoucím počtem uživatelů aplikace roste i dosah sítě. Vyloučí se tím situace, kdy mobilní sítě nebo internetové připojení kolabují kvůli přetížení. FireChat v podstatě funguje přesně opačně.  Čím více lidí ho používá, tím lépe se informace šíří. Potvrdila to i jedna z účastnic protestů Pamela Lam.

„Vlastně jsme byli nuceni to používat v podstatě od počátku, protože v místech, kde probíhaly protesty, bylo tolik lidí, že mobilní připojení selhávalo,“ uvedla.

Nečekaný úspěch tvůrce zaskočil

Aplikaci uvedla na trh společnost Open Garden a její úspěch ji překvapil. Během prvních dvou týdnů protestů mezi 27. zářím a 10. říjnem si aplikaci v oblasti Hongkongu stáhlo půl milionu uživatelů.

Marketingový ředitel FireChatu Christophe Daligault dodal, že společnost zaznamenala celosvětový nárůst zájmu o aplikaci. Přičítá to dvěma příčinám. „Jsou to lidé, kteří chtějí aktuální informace o dění v Hongkongu nebo lidé, kteří jen chtějí zjistit, proč je kolem nás takový rozruch,“ řekl pro CNN.

Pozor na efekt megafonu

Výhodou a zároveň nevýhodou aplikace je, že zprávy na ní zveřejněné jsou dostupné všem uživatelům. „Funguje to jako obrovský megafon,“ vysvětlil. Informace se tak rozšíří velmi rychle, ale nelze nijak omezit, kdo se ji dozví.

„Problém je, že přes FireChat tu zprávu dostane i policie, vysvětlila studentka Michelle Zhengová. „Když se bavíte o plánech přes FireChat, policie hned ví, kde jsou vaše slabiny,“ citovala studentku CNN.

Hongkongští demonstranti považují zrušení kontroverzní volební reformy, kterou schválila čínská vláda, a odvolání správce Leunga. Hongkong se před 17 lety vrátil pod čínskou správu s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod.

Peking ale v srpnu odmítl požadavek obyvatel Hongkongu, aby si v příštích volbách v roce 2017 směli svobodně zvolit budoucího vůdce. Kandidáty musí nejprve nominovat a schválit většinou hlasů speciální výbor a až pak o nich budou moci hlasovat voliči, nařídila vláda.

Čtěte také: Policie v Hongkongu odstranila některé barikády demonstrantů

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz