1 Komise o českém prezidentovi

Zeman je islamofob, píše komise Rady Evropy

NOVÉ

Témata: , , ,

Prezident Miloš Zeman je považován za otevřeného nositele protiislámských názorů. Tak o hlavě českého státu mluví nová zpráva, kterou v úterý vydala Evropská komise proti rasismu a intoleranci působící při Radě Evropy (ECRI). Komise má také informace, že politické projevy nesnášenlivosti nejsou v Česku výjimkou – a to zejména před volbami. Dalším islamofobem mezi politiky je podle zprávy kromě Zemana třeba poslanec Tomio Okamura.

Na novou zprávu o České republice upozornil například Člověk v tísni. Ten si všímá především zmínek týkajících se vztahu většinového obyvatelstva k Romům. Zajímavý je ale i pohled komise na to, jak čeští politici přistupují k problematice islámu.

„ECRI byla z četných zdrojů informována, že politické projevy nesnášenlivosti nejsou vzácným jevem, a to obzvláště v období kolem voleb. Nejčastějším cílem jsou Romové a imigranti, v nedávné době se však také muslimové stali oběťmi zvýšené islamofobie,“ píše se například ve zprávě, která reflektuje vývoj v Česku do jara tohoto roku. Tedy ještě předtím, než naplno propukla uprchlická krize.

Prezident Zeman se k islámské víře vyjadřuje často, opakovaně ji označil za náboženství nenávisti. Tvrdil například, že všichni teroristé jsou muslimové nebo že s islámem se – na rozdíl od jiných světových náboženství – nedá koexistovat. I termín „umírněný muslim“ je podle Zemana protimluv.

„Jakkoli je v České republice jen málo muslimů, došlo v poslední době k nárůstu islamofobie. I samotný prezident je považován za otevřeného nositele protiislámských názorů; v roce 2011 údajně v rozhovoru pro jeden časopis prohlásil, že ‚umírněný muslim je contradictio in adjecto, neboli protimluv, stejně jako je contradictio in adjecto spojení umírněný nacista‘,“ upozorňuje dále komise a dodává: „Rovněž prohlásil, že ‚islám není náboženstvím míru a už vůbec ne tolerance, nýbrž náboženstvím nenávisti‘.“

Čtěte také: Zeman vadí Arabům, Saúdové zrušili s ČR obchodní vztahy

Okamurovi psi a vepři

Kromě Miloše Zemana si komise všímá i islamofobních výroků poslance Tomia Okamury, kterého uvádí ještě jako šéfa populistické parlamentní strany Úsvit přímé demokracie. A připomíná mimo jiné, jak Úsvit před evropskými volbami v loňském roce přišel s plakáty s obrázkem stáda bílých ovcí, které z české vlajky vykopávají ovci černou.

„Úsvit kromě toho v lednu 2015 zveřejnil na Facebooku svůj ‚návod pro ochranu před islámem‘, v němž strana nabádá lidi, aby chovali psy a vepře a vodili je na procházky poblíž mešit, a také radí, aby lidé nejedli kebab od muslimských prodejců,“ stojí ve zprávě.

Čtěte také: Okamura šíří bláznivý text: Nejezte kebab a venčete psy u muslimů

Ta přichází i z celou řadou doporučení. ERCI například doporučuje, aby se v Česku trestní zákoník rozšířil o několik prvků bojujících proti rasismu. Trestně stíhat by podle komise mělo být možné nejen činy podněcující k násilí a k diskriminaci, ale i rasovou diskriminaci při výkonu veřejné funkce nebo povolání. To by se týkalo mimo jiné právě českých politiků.

Komise přesto konstatuje, že od zprávy vydané v roce 2009 dosáhla Česká republika v celé řadě zkoumaných oblastí pokroku.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.