Zeman je islamofob, píše komise Rady Evropy

Komise o českém prezidentovi

Zeman je islamofob, píše komise Rady EvropyNOVÉ
Domov

Filip Nachtmann

Prezident Miloš Zeman je považován za otevřeného nositele protiislámských názorů. Tak o hlavě českého státu mluví nová zpráva, kterou v úterý vydala Evropská komise proti rasismu a intoleranci působící při Radě Evropy (ECRI). Komise má také informace, že politické projevy nesnášenlivosti nejsou v Česku výjimkou – a to zejména před volbami. Dalším islamofobem mezi politiky je podle zprávy kromě Zemana třeba poslanec Tomio Okamura.

Na novou zprávu o České republice upozornil například Člověk v tísni. Ten si všímá především zmínek týkajících se vztahu většinového obyvatelstva k Romům. Zajímavý je ale i pohled komise na to, jak čeští politici přistupují k problematice islámu.

„ECRI byla z četných zdrojů informována, že politické projevy nesnášenlivosti nejsou vzácným jevem, a to obzvláště v období kolem voleb. Nejčastějším cílem jsou Romové a imigranti, v nedávné době se však také muslimové stali oběťmi zvýšené islamofobie,“ píše se například ve zprávě, která reflektuje vývoj v Česku do jara tohoto roku. Tedy ještě předtím, než naplno propukla uprchlická krize.

Prezident Zeman se k islámské víře vyjadřuje často, opakovaně ji označil za náboženství nenávisti. Tvrdil například, že všichni teroristé jsou muslimové nebo že s islámem se – na rozdíl od jiných světových náboženství – nedá koexistovat. I termín „umírněný muslim“ je podle Zemana protimluv.

„Jakkoli je v České republice jen málo muslimů, došlo v poslední době k nárůstu islamofobie. I samotný prezident je považován za otevřeného nositele protiislámských názorů; v roce 2011 údajně v rozhovoru pro jeden časopis prohlásil, že ‚umírněný muslim je contradictio in adjecto, neboli protimluv, stejně jako je contradictio in adjecto spojení umírněný nacista‘,“ upozorňuje dále komise a dodává: „Rovněž prohlásil, že ‚islám není náboženstvím míru a už vůbec ne tolerance, nýbrž náboženstvím nenávisti‘.“

Čtěte také: Zeman vadí Arabům, Saúdové zrušili s ČR obchodní vztahy

Okamurovi psi a vepři

Kromě Miloše Zemana si komise všímá i islamofobních výroků poslance Tomia Okamury, kterého uvádí ještě jako šéfa populistické parlamentní strany Úsvit přímé demokracie. A připomíná mimo jiné, jak Úsvit před evropskými volbami v loňském roce přišel s plakáty s obrázkem stáda bílých ovcí, které z české vlajky vykopávají ovci černou.

„Úsvit kromě toho v lednu 2015 zveřejnil na Facebooku svůj ‚návod pro ochranu před islámem‘, v němž strana nabádá lidi, aby chovali psy a vepře a vodili je na procházky poblíž mešit, a také radí, aby lidé nejedli kebab od muslimských prodejců,“ stojí ve zprávě.

Čtěte také: Okamura šíří bláznivý text: Nejezte kebab a venčete psy u muslimů

Ta přichází i z celou řadou doporučení. ERCI například doporučuje, aby se v Česku trestní zákoník rozšířil o několik prvků bojujících proti rasismu. Trestně stíhat by podle komise mělo být možné nejen činy podněcující k násilí a k diskriminaci, ale i rasovou diskriminaci při výkonu veřejné funkce nebo povolání. To by se týkalo mimo jiné právě českých politiků.

Komise přesto konstatuje, že od zprávy vydané v roce 2009 dosáhla Česká republika v celé řadě zkoumaných oblastí pokroku.