Smíme totéž, co Německo?
Když je řeč o důležitosti národních zájmů, tak o tom mnozí nechtějí ani slyšet. „Nacionalistický egoismus“ prý nemá v moderním světě co dělat. „Na prvním místě musí být celoevropské zájmy a hodnoty.“ To zní úctyhodně, ale jen do chvíle, kdy se podíváme na to, jak to dělají jinde; třeba v té nejevropštější evropské zemi, v Německu.
Nord Stream 2
Mezi Evropskou komisí a německou vládou již delší dobu probíhá spor kvůli stavbě plynovodu Nord Stream 2. Evropská komise právem zastává názor, že Nord Stream 2 je německo-ruský projekt, který není v souladu s cíli evropské energetické unie.
Z pohledu Berlína je ale Nord Stream 2 nezbytný pro zajištění německé energetické bezpečnosti. A to je také pravda. Po té, co Angela Merkelová překotně ukončila éru jaderné energie a uhlí, vzrostla závislost Německa na dovozu energie. Tím je popsán německý národní zájem.
Německo uskutečňuje národní zájem a to má důsledky, které stojí za povšimnutí. Německo-ruský plynovod zvýhodňuje Rusko, které je obecně vnímáno jako nepřítel Evropské unie. A nejenom to. Nord Stream 2 masivně poškozuje (prý) důležité německé spojence, jako jsou Ukrajina a Polsko.
Přes území Ukrajiny směřují do Evropy funkční plynovody a Kyjev potřebuje finanční příjmy (transferové poplatky za ruský plyn) jako sůl. Nord Stream 2 však poskytne Moskvě možnost obejít ukrajinské území a vážně poškodit svého bývalého vazala.
Je docela pikantní, že se německá kancléřka právě kvůli ruské politice vůči Ukrajině postavila do čela států, které proti Moskvě uplatňují sankce. A ta samá Merkelová pomáhá Rusku, aby ukrajinské území snáze obešlo, mohlo Kyjev vydírat a ještě k tomu si zajistilo příjmy?
Snahy Berlína zajistit německou energetickou bezpečnost škodí i Polsku. To se chce stát evropským energetickým uzlem, ale Nord Stream 2 mu v tom brání. Varšava se tuto nevýhodu snaží vyrovnat tím, že vstřícně reaguje na nabídky Spojených států, které chtějí přes Polsko do Evropy vyvážet tekutý plyn. Posilování pozice Trumpovy Ameriky se Bruselu nemůže líbit.
A co my?
Co to všechno znamená pro nás a naše národní zájmy? Nic, řekli by zmínění eurofilové. Realista se ale odbýt nenechá. Německá vláda má samozřejmě právo na uskutečnění národních zájmů. Ale co je dovoleno jednomu státu, musí smět udělat i ostatní státy.
Stejně jako je Nord Stream 2 slouží německým národním zájmům, musíme i my myslet na sebe. Pro Českou republiku je důležitá energetická soběstačnost.
Proto podporuji výstavbu nových jaderných bloků za účasti státu, chytré elektrické sítě a důrazně odmítám snahy o přenesení řízení přenosové soustavy do Mnichova.
Když jde o národní zájmy, tak musíme uvažovat realisticky a nesmíme strpět ničí předpisy. Ať již od našich zahraničních partnerů nebo od idealistických kazatelů.