Smrt Jana Masaryka. Přimluví se Zeman v Moskvě za otevření archívů?
Vražda ministra zahraničí?
- red,
Ani devětašedesát let po záhadné smrti a po patnácti letech od uzavření případu není zcela jasné, jak zemřel tehdejší ministr zahraničí Jan Masaryk. Vyšetřování komplikuje neochota ze strany Moskvy, která odmítá poskytnout archivní dokumenty. Pomoct v této situaci by mohla přímluva prezidenta Miloše Zemana. Mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček k tomu řekl, že prezident nevylučuje, že se o záležitosti v Moskvě zmíní, uvádí server Aktuálně.cz.
Masarykovo bezvládné tělo bylo nalezeno 10. března 1948 pod okny jeho koupelny před Černínským palácem. Podrobné informace, co se odehrávalo v bytě nejsou známé. Podle dobové oficiální verze spáchal Masaryk sebevraždu. Pozdější vyšetřování ale vedlo k výsledku, že byl někým neznámým zavražděn.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Současné vyšetřování se údajně zabývá samotným Masarykovým vrahem. Překážkou ve vyšetřování je ale neochota Moskvy poskytnout archivní dokumenty, které se Masarykovy smrti týkají. Pomoci by mohl prezident Miloš Zeman, který se v listopadu do Ruska chystá. „Pan prezident je přesvědčen, že se jednalo o sebevraždu,“ řekl mluvčí Jiří Ovčáček serveru Aktuálně.cz.
Podle Aktuálně.cz Ovčáček nevyloučil, že se Zeman za poskytnutí materiálů přimluví při nadcházející návštěvě. „Pan prezident nevylučuje, že se o této záležitosti zmíní,“ řekl mluvčí prezidenta Zemana.
Policisté se rozhodli případ otevřít po bádání Václavy Jandečkové. Podle ní se měl v Masarykově bytě nacházet někdejší vyšší úředník ministerstva zahraničí Jan Bydžovský, kterého bezpečnostní orgány podezíraly, že předává informace tajným službám Velké Británie a USA.
Jandečková předala policii výsledky svého samostatného vyšetřování, které dokazují Bydžovského roli v Masarykově vraždě. Policisty nové informace zaujaly a po konzultaci s Městským státním zastupitelstvím v Praze znovu otevřeli.
Jandečková poukazovala na to, že se Bydžovský při výsleších Státní bezpečnosti v roce 1950 po několikaměsíčním vězení ke spáchání vraždy přiznal. „Policie moje informace vyhodnotila jako oprávněné a případ otevřela. Městské státní zastupitelství náš podnět uvítalo a vyšetřování schválilo, nicméně později neschválilo provedení a porovnání testů DNA syna pana Bydžovského s nedopalky cigaret, které byly nalezeny v Masarykově bytě,“ vysvětluje Jandečková pro Aktuálně.cz.