Papež si z Lesbu odváží 12 běženců do Vatikánu

UPRCHLICKÁ KRIZE

Papež si z Lesbu odváží 12 běženců do VatikánuAKTUALIZOVÁNO
Papež František na Lesbu. Foto: Reprofoto: Česká televize
3
Svět
Echo24
Sdílet:

Papežovu sobotní návštěvu uprchlického tábora Moria na řeckém ostrově Lesbos provázely silné emoce. Běženci při setkání s Františkem plakali či před ním poklekli, další zase drželi transparenty, na kterých se dožadovali svobody. Papež v projevu vyzval evropské představitele, aby na uprchlickou krizi odpověděli způsobem, který by byl hoden lidskosti. Zpět do Vatikánu si s sebou odváží dvanáct muslimských běženců.

„Doufáme, že svět těmto scénám tragédie a zoufalství věnuje pozornost a odpoví na ně způsobem, který bude hoden našemu společnému lidství,“ řekl František. Běžencům, kteří uvázli na Lesbu, pak vzkázal, že nejsou opuštění. Vyzval je také, aby neztráceli naději.

Při setkání s běženci mu mnozí z nich vypověděli svůj příběh, jiní propadli v pláč, další zase poklekli. Děti předaly papeži obrázky, které namalovaly. Jednu z dívek za její výtvor obzvláště ocenil. „Bravo, bravo,“ řekl. Obrázek poté předal svému doprovodu s tím, aby ho nepřehýbali, protože si ho chce vystavit na svém pracovním stole.

Do tábora Moria odjel papež bezprostředně po příletu, doprovázejí ho konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I., arcibiskup aténský Hieronym II. a také řecký premiér Alexis Tsipras. Hieronym II. prohlásil, že katoličtí i pravoslavní církevní představitelé mají stejný odmítavý postoj ke snižování lidské hodnoty uprchlíků.

„Naneštěstí to není poprvé, co kritizujeme politiky za to, že tyto lidi zavedli do slepé uličky,“ řekl aténský arcibiskup. Dodal, že v kritice hodlají pokračovat, dokud znevažování lidských bytostí bude pokračovat. Vyzval také Organizaci spojených národů, aby se tragické situaci věnovala.

Egejské moře jako hřbitov pro migranty

Okamžiky plné emocí ovšem začaly už během Františkovy cesty na řecký Lesbos. „Uvidíme mnoho lidí, kteří trpí, kteří nevědí, kam jít, a kteří musí utíkat. Navštívíme také hřbitov, kterým je moře. Tolik lidí v něm zahynulo… toto mám na srdci během této cesty,“ uvedl během cesty letadlem. Uprchlickou krizi zároveň označil za nejhorší humanitární katastrofu od konce druhé světové války.

Zajímavé přitom je, že František je s uprchlíky spjatý do té míry, že si jich podle agentury DPA chce vzít dvanáct s sebou do Říma. Konkrétně se má jednat o tři muslimské rodiny včetně šesti dětí, které do Řecka přicestovaly ještě před začátkem platnosti dohody mezi Evropskou unií a Ankarou. Dohoda má omezit příliv běženců na řecké ostrovy.

Na ostrově Lesbos je nyní asi 4100 běženců, většinu z nich čeká vyhoštění do Turecka na základě ujednání, které Evropská unie s Ankarou uzavřela. V celém Řecku je pak přes 53.000 uprchlíků.

Čtěte také: Papež: Čelíme arabské invazi, ta nás ale může obohatit

Papež: Nejste křesťan. ‚Ještě se za mě budete modlit,‘ vzkázal Trump

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články