1 Jednostranný krok Prahy

Hudeček stopl partnerství Praha - Moskva. Kvůli ruské agresi

NOVÉ

Konec s vyčkáváním. Rada hlavního města Prahy v úterý odpoledne pozastavila partnerství s ruskými městy Moskvou a Sankt Peterburgem. Informoval o tom pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09), který zároveň k podobnému kroku vyzval další města.

„Svévolný útok Putinova režimu na Ukrajinu ohrozil nejen suverenitu Ukrajiny, ale i bezpečnost celé Evropy. Zůstáváme přáteli s ruskými lidmi, odmítáme však imperiální politiku Kremlu,“ napsal Hudeček na svém facebookovém profilu přímo z jednání vedení radnice.

V ruském politickém systému podle něj města nejsou skutečně samosprávnými orgány, které by mohly být nezávislé na politice vlády.

Uzavřeme partnerství s Kyjevem

„Víme, že naše rozhodnutí samo o sobě nezastaví ruskou agresi. Věříme však, že když se k nám připojí další města, bude to účinný signál občanům Ruska, že politika Vladimira Putina je vážným nebezpečím pro budoucnost vzájemné spolupráce evropských zemí s Ruskem,“ dodal primátor.

Hudeček už dříve avizoval, že pozastavení partnerství navrhne do doby, než Rusko stáhne své vojáky z Ukrajiny a nepřeruší dodávky zbraní proruským separatistům. „Zároveň se starostou Vitalijem Kličkem připravujeme uzavření partnerství s ukrajinskou metropolí Kyjevem,“ uzavřel.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.