1 akční plán bez kvót

Dienstbier pohořel. Vláda zavrhla kvóty pro ženy

, NOVÉ

Témata: , ,

Kabinet nepodpořil plán ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) zajistit ženám dvě pětiny míst na kandidátních listinách pro volby. Návrh obsahoval Akční plán pro vyrovnané zastoupení žen a mužů v rozhodovacích pozicích. Vláda ho schválila bez plánu na zavedení kvót. Stejně před rokem dopadla volební novela, která měla dvě pětiny míst na kandidátních listinách „podprezentovanému pohlaví“ zaručit. Proti byli tehdy lidovci a ANO.

Akční plán s úkoly do roku 2018 obsahuje vedle zamítnutých volebních kvót také opatření k vyššímu zastoupení žen ve vedení státní správy, státních a polostátních firem, škol či ve vědě. Počítá se i s kampaněmi, které by měly „zviditelnit ženské osobnosti“ z kultury a sportu. Měly by se uskutečnit do konce příštího roku.

Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) se v programovém prohlášení zavázal, že bude „důsledně uplatňovat princip rovnosti žen a mužů“. Zmínil mimo jiné právě podporu vyššího zastoupení žen v rozhodovacích pozicích. Vláda pak přijala strategii rovných šancí, která čtyřicetiprocentní kvótu do voleb obsahovala.

„Ženy v současnosti tvoří 44 procent ekonomicky aktivního obyvatelstva ČR. Zároveň tvoří 56 procent studujících všech vysokých škol a 61 procent jejich absolventů a absolventek. Přes výše uvedené skutečnosti zůstávají nadále výrazně podreprezentovány v rozhodovacích pozicích,“ uvedli autoři plánu. Kvóta podle autorů nemá jednu skupinu zvýhodnit, ale má zajistit rovný přístup.

„Kvóty nejsou řešení, považuji povinné kvóty pro kandidátky či ve vedení privátních společností za špatné řešení,“ uvedl na twitteru místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka.

V sedmnáctičlenné vládě jsou tři ministryně. V Parlamentu připadá ženám necelá pětina křesel, v zastupitelstvech měst a obcí 27 procent. V představenstvech firem mají 12 procent míst, ve firmách obchodovaných na burze devět procent řídicích pozic. Podle autorů tak Česko patří v EU k zemím s nejnižším podílem žen na rozhodování.

Čtěte také: Dienstbierův plán: povinně 40 procent žen v čele státních firem i úřadů

Čtěte také: Místo kvót nabízejí lidovci ženám školení

Čtěte také: Politika potřebuje více žen. Svět bude bezpečnější a vyrovnanější

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.