1 Komentář šéfa KDU-ČSL

Metr na agenty StB jsme neuvolnili

V jinak celkem korektním bilančním textu (Lidovecké ohlédnutí: rozvolněné lustrace a Jurečkova reklama, ECHO24 31.12.) nám Jan Kálal vyčetl, že prý jsme umožnili agentům StB nastoupit do státní správy. Opakuje tak omyl, který provází jednání o doprovodné legislativě ke služebnímu zákonu. Ve skutečnosti se lustrace ani jejich účinnost nemění. A už vůbec není pravda, že KDU-ČSL opustila v této věci své zásady. Tuto lež ráda používá opozice, ale pravda to opravdu není.

Fakta jsou následující: V září Sněmovna projednávala změnovou normu ke služebnímu zákonu. Padl pozměňovací návrh, který by explicitně stanovil, že lustrační zákon se vztahuje i na ministry. Za celých 24 let existence lustračního zákona žádná taková podmínka nikde zakotvená není. Kdyby byla, nemohl by prezident Miloš Zeman jmenovat Andreje Babiše ministrem, protože by tím porušil zákon.

KDU-ČSL samozřejmě pro změnu hlasovala, protože si opravdu myslíme, že lustrační zákon by měl mít dopad na celou státní správu, včetně nejvyšších postů. Bohužel, tento návrh neprošel. Vetovat kvůli tomu celou normu by znamenalo, že celý obtížně projednávaný zákon o státní službě by padl pod stůl. Což bych považoval za zásadní selhání. I proto, že si velice vážím toho, že jsme byli schopni uzavřít o jeho definitivní podobě dohodu s opozicí.

ODS a TOP 09, které nás nyní kritizují, si přitom přitvrzení lustračního zákona klidně mohly dát při jednáních jako podmínku, když ovšem jejich jediné veto bylo na zřízení GŘ státní služby. Nevyužily k prosazení této změny ani svého silného postavení v minulé koalici. Znovu zdůrazňuji, že ani lustrační zákon, ani jeho aplikace se nyní nemění. Zůstává stejná, jaká byla i v době, kdy vládla ODS a TOP 09. Mým přáním, stejně jako přáním Miroslava Kalouska bylo nyní zákon zpřísnit. Nepovedlo se. Ale skutečnost, že v politice něco neprosadíte, přece neznamená, že jednáte nemravně. Jde jistě o prohru, ale určitě ne o „morální lapsus“. Slova o handlování lustrací za ČEZ pak nemá smysl komentovat, protože autor asi nebyl zcela v optimální metabolické kondici.

Rozumím tomu, že kritika je zájmem i právem opozice. Ale v případě lustrací je mé svědomí čistší, než svědomí mnohých v ODS a TOP 09. V září jsme společně - a neúspěšně - zkoušeli zpřísnit metr na agenty. Mnozí však na rozdíl ode mě promeškali dobrou příležitost tak učinit již několikrát v minulosti. A v tomto případě platí, že lepší je nedokonalý zákon, než žádný. Konečně i bez něj mohou být estébáci členy vlády i nyní.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.