Estébákům peníze zůstanou, Ficovi poslanci je podrželi

Političtí vězni na Slovensku příspěvek nedostanou

Estébákům peníze zůstanou, Ficovi poslanci je podrželiNOVÉ 1
Svět
Tomáš Pergler
Sdílet:

Bývalí příslušníci Státní bezpečnosti, kteří žijí na Slovensku, se nemusejí obávat, že by jim stát ubral na penězích. Poslanci vládního Směru premiéra Roberta Fica tento týden potopili návrh, jenž by zkrátil výsluhové důchody někdejším estébákům o polovinu. Z uspořených dávek se měl vyplácet jednorázový příspěvek 1000 eur (zhruba 27 tisíc korun) bývalým politickým vězňům nebo jejich pozůstalým. Následovala neobvykle ostrá reakce Ústavu paměti národa (ÚPN), který označil postoj poslanců za „pošlapání památky mrtvých, nebo žijících oběti komunistického režimu“.

„Jako instituce, jejíž úlohou je zachování živé paměti národa na období nesvobody, nemůžeme a nebudeme mlčet o nespravedlnosti, která i takto znevažuje památku tisíců obětí zločineckého komunistického režimu,“ napsal v pátečním vyhlášení předseda správní rady ÚPN Ondrej Krajňák. Slovensko podle něj propáslo možnost, aby se jako jedna z mála zemí vyrovnala se svojí nedemokratickou minulostí. „Tento krok svědčí o nezralosti národa, podporuje ztrátu paměti společnosti na období nesvobody, působí jako projev arogance moci a ignorace spravedlnosti,“ dodal šéf ÚPN, který byl zřízen státem podobně jako český ÚSTR.

Zatímco bývalí příslušníci StB berou měsíčně kolem 600 až 700 eur, důchod některých politických vězňů nedosahuje ani 290 eur, upozornila poslankyně Janka Šípošová z opoziční strany Obyčejní lidé, která novelu prosazovala.

Návrh, který vycházel z polského vzoru, podpořili pouze dva poslanci Směru. Mezi vládními zákonodárci se uváděl také argument, že opatření bylo příliš plošné. Například Česko přijalo v polovině 90. let zákon, který postihoval jen část příslušníků bývalé tajné policie. Do výsluhy se jim nezapočítává doba odsloužená v operativních složkách StB zaměřených proti tzv. vnitřnímu nepříteli.

Na Slovensku v posledních týdnech vzbudilo pozornost zjištění pražského Centra pro dokumentaci totalitních režimů, že StB v 50. letech připravila atentát na exilového politika Matúše Černáka, někdejšího funkcionáře Hlinkovy slovenské lidové strany. Černáka zabil výbuch nálože ukryté v balíčku, který mu přišel na poštu v německém Mnichově. Na zapojení Státní bezpečnosti ukázaly dokumenty americké CIA.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články