Rozlučka na Čapím hnízdě. Babiš na akci Agrofertu pozval své úředníky

ODCHOD MINISTRA FINANCÍ

Rozlučka na Čapím hnízdě. Babiš na akci Agrofertu pozval své úředníkyNOVÉ
Richard Krajčo podporuje Andreje Babiše, součástí kampaně se ale být necítí Foto:

Repro: Facebook/Andrej Babiš

1
Domov

Echo24

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se v sobotu loučí se svými zaměstnanci. Rozlučku vhodně spojil s dlouho plánovanou oslavou pětiletého výročí nadace Agrofertu, se kterou, jak sám říká, ale nemá nic společného. Holding Agrofert totiž převedl do svěřenského fondu. 

Na jaký program kromě koncertu kapely Kryštof se mohou zaměstnanci ministerstva těšit, se zatím neví. Personál farmy Čapí hnízdo v Olbramovicích ve Středočeském kraji nechtěl k akci sdělit žádné detaily a odkázal na mluvčího Agrofertu. Ani mluvčí Karel Hanzelka ale nechtěl uvést žádné další informace. „Nezlobte se, je to privátní akce pro pozvané. Nebudu to komentovat,“ dodal s tím, že „obzvláště ne pro Echo24“.

Akce spojená s Nadací Agrofert byla na farmě Čapí hnízdo naplánována delší dobu. Babiš ji pouze využil ve chvíli, kdy musí svůj resort opustit kvůli řadě podezření. Zaměstnance ministerstva pozval na akci emailem. Propojení Babiše s holdingem Agrofertem opět vzbuzuje otázky, zda se vzdal úplného vlivu ve firmě. Kvůli tlaku souvisejícím se zákonem o střetu zájmů ji převedl do svěřenských fondů.

V čele fondu jsou ale jemu blízcí lid – předseda představenstva Agrofertu Zbyněk Průša a právník Alexej Bílek. Oba muže doplňuje Babišova životní partnerka Monika.

Akce na prošetřovaném Čapím hnízdě

Hlavní hvězdou bude kapela Kryštof. Ta svou účast na oslavách nadace Agrofert pro Echo24 okomentovala už na konci dubna, kdy se ještě mělo jednat o akci pro klienty nadace. Na dotazy deníku Echo24 odpověděl saxofonista Nikos Petros Kuluris s prosbou, aby jeho odpovědi nebyly vytržené z kontextu.

Podle Kulurise si kapela Kryštof charitativní koncerty pečlivě vybírá. „Letos budou jen tři. Jinak děláme charitu na přímo. Například z loňských Kempů putovalo přes milión korun různým spolkům vždy v okolí KryštofKempu,“ dodal s tím, že o rozdělení peněz hlasovali fanoušci kapely. „Rádi totiž máme pod kontrolou, kam peníze jdou a jestli opravdu pomůžou,“ uvedl Kuluris.

V případě koncertu na Čapím hnízdě se podle kapely jedná o druhou charitativní akci pro nadaci Agrofert. „V roce 2013 jsme dali k dispozici naše DVD Inzerát tour zdarma ke stažení a fanoušci mohli posílat dobrovolnou částku na účet nadace Agrofert. Vybralo se téměř 3 milióny korun a ty jsme věnovali sedmi onkologickým zařízením v zemi, kam jsme přijeli vždy dětem i zahrát,“ dodal saxofonista.

Jak Kuluris dodal, kapela Kryštof nikdy nehraje na charitativních akcích za honorář a jinak tomu nebude ani na Čapím hnízdě. Na otázku, jaké písničky kapela hostům zahraje, saxofonista odpověděl, že půjde spíše o akustickou verzi programu. Ještě na konci dubna přitom Kuluris odpovídal, že publikum budou tvořit „převážně ,klienti´ nadace. V tomto ohledu se však situace za necelý měsíc změnila.

Propojení oslav výročí Nadace Agrofert a Babišovy rozlučky kritizovala například ODS. Farma Čapí hnízdo je totiž vyšetřována Evropským úřadem pro boj proti podvodům (OLAF) kvůli možnému dotačnímu podvodu. Vyšetřování možného padesátimilionového podvodu se věnuje také česká policie, celá kauza se ale stále protahuje. Více si můžete přečíst v našem článku Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se protahuje. Policie chce další půlrok.

Andrej Babiš, jehož někdejší firma Agrofert Čapí hnízdo vlastní, měl farmu účelově přepsat na svoje příbuzné a nejbližší zaměstnance, aby mohl čerpat dotace určené pouze malým podnikatelům.

Přestože Krajčo účast na předvolební kampani současného ministra financí vždycky popíral, jeho ochota podpořit konkrétní politiky či politické strany je známá. V minulosti tak učinil například ve prospěch Petry Buzkové, ODS či Karla Schwarzenberga.

Spolupráce ministra financí s jednou z nejoblíbenějších českých hudebních skupin je zřejmě výhodná pro obě strany. Zatímco Andrej Babiš se na svých internetových stránkách a sociálních sítích rád chlubí fotkami z Kryštof kempů, frontman kapely honosící se Českým slavíkem v kategorii Skupina roku 2013 a mnoha hudebními cenami Anděl si pochvaluje především ekonomickou spolupráci s Agrofertem. „Nás nezajímalo, jaké plány má ANO, ale jaké nám dodají klobásy, burgery, těstoviny a za jakou cenu,“ uvedl například v rozhovoru pro časopis Týden Richard Krajčo.

Čtěte více:

Babiš se bude loučit s ministerstvem na Čapím hnízdě. Zahraje Kryštof

Krajčo opět dělá stafáž Babišovi, selfíčko na Kryštof Kempu před záchody

Babiš si chce vylepšit mediální obraz a zve slavné osobnosti na snídani