Registr vlastizrádců v Chorvatsku neuspěl, ministr musel odstoupit
Člen vlády odvolán
Zprvu to vypadalo jako splněný sen extremistů. Návrh chorvatského ministra pro válečné veterány Mija Crnoji vytvořit veřejný seznam zrádců národa využila nacionalistická skupina SKROZ k založení online registru takovýchto „hříšníků“. V soupisu odpadlíků od národních zájmů se ale postupně začaly objevovat i zjevně ironické zpovědi Chorvatů, celá kauza navíc vzbudila celonárodní zájem. Crnoja byl nakonec, částečně i kvůli souvislosti s vzniklým problémem, odvolán, píše server Balkan Transitional Justice.
S nápadem vytvořit komplexní rejstřík osob, které jdou proti národním zájmům Chorvatska přišel Mijo Crnoja ihned po svém jmenování ministrem v půlce ledna. Původně měli být na veřejně přístupnou listinu zapisování lidé odmítající osamostatnění Chorvatska od Jugoslávie v 90. letech minulého století, dopsáni mohli být navíc i současní příznivci proimigrační politiky nebo zastánci Evropské unie.
Ačkoli se Crnojovi nepodařilo prosadit návrh na vládní úrovni, jeho úmysl dovedla do konce skupina nacionalistů SKROZ. Ta vytvořila online stránku, na které se mohli Chorvaté dobrovolně přiznávat ke svým obviněním. Zprvu šlo vše podle plánu, na stránku se postupně zapsalo sedm tisíc lidí. Čím dál více se ale na serveru začaly objevovat i ironické příspěvky.
„Přestože jsem Chorvat, fandím Novaku Djokovičovi,“ zpovídá se jeden ze zapsaných. „Křesťanství mám rád, ale stejně tíhnu k buddhismu a józe,“ uvádí se v jiném. „Jsem zrádce, kdysi jsem se zamiloval do jedné srbské dívky,“ doplňuje tyto příspěvky další z řady.
Když Crnoja viděl, jak jeho nápad vnímá veřejnost, rozhodl se celou věc opustit. „Ministr pro válečné veterány se nyní nebude soustřeďovat na žádný druh registru obyvatel. Naopak upře svoji pozornost směrem k závažnějším sociálním a lidským problémům našich obyvatel,“ psalo se v prohlášení Crnojova úřadu.
Parlamentní rivalita
Chorvatská média navíc spekulují, že původní seznam měl sloužit jako určitá forma předvolebního boje. Vládní strana Chorvatské demokratické společenství (HDZ), jejímž je Crnoja členem, totiž podle agentury Tanjug označila některé poslance opoziční Sociálnědemokratické strany (SDP) jako „vlastizrádce“. Obě strany jsou v chorvatském prostředí tradičními ideologickými rivaly.
Magazín Nacional k tlaku na osobu ministra přispěl i zprávou o sexuálním obtěžování, kterého se měl Crnoja dopustit na vdově starající se o hendikepované dítě. Podle deníku Jutranji List navíc Crnoja v posledních letech uváděl v daňových přiznáních špatnou adresu trvalého bydliště, aby se vyhnul vyšším platbám.
Trpělivost s ministrem nakonec došla nejen chorvatské veřejnosti ale i vládní koalici. Crnoja byl údajně pod tíhou mediálních skandálů donucen podat rezignaci, tu premiér Tihomir Oreškovič přijal. Zástupci vládních stran se nyní musí shodnout na novém kandidátovi na uvolněný post.
Napětí ve společnosti
Chorvati stále nemohou zapomenout na tvrdé boje za své osamostatnění v minulém století. V letech 1991 až 1995 probíhala na území tehdejší Jugoslávie válka za úplné odtržení Chorvatska. Proti tehdejším snahám separatistů stáli zejména etničtí Srbové. V nebývale krvavých bojích za nezávislost padlo na obou stranách velké množství vojáků, až 200.000 Srbů muselo nakonec Chorvatsko násilně opustit.
Právě tato historická událost zanechala v řadě chorvatských občanů hořkou stopu. Některé vrstvy obyvatelstva stále nelibě nesou používání srbské cyrilice či některých slov přejatých ze srbštiny. Jedním z takovýchto „zakázaných“ výrazů je srbský „drug“ namísto chorvatského „prijatelje“.