Sněhové bouře řádí po celé Evropě. Ze Skandinávie se přesunují k Česku
Sněhová kalamita
Potíže se sněhem nekomplikují život pouze občanům Česka, problémy zaznamenali lidé i v dalších částech Evropy. Husté sněžení, silný vichr a místy téměř třicetistupňový mráz dnes se objevily i ve Švédsku. Úřady po celé zemi vyzvaly řidiče, aby pokud možno dnes nevyjížděli na silnice. V centru metropole Stockholmu jezdí kvůli záplavám sněhu autobusy pouze na několika hlavních linkách, všechny ostatní spoje byly zrušeny, napsal server The Local. Také Dánsko očekává extrémní počasí s mohutným větrem. Kvůli vysokým mořským vlnám hrozí v pobřežních oblastech záplavy. Před silnými bouřemi a sněžením už varovali i meteorologové v Německu.
Na severu Švédska klesly v noci na dnešek teploty téměř k minus 30 stupňům Celsia. Mimořádně mrazivé počasí přišlo poté, co tato skandinávská země zaznamenala vůbec nejteplejší Silvestr v historii měření.
V dvacetitisícovém městě Kiruna, které je největší v oblasti švédského Laponska, bylo v úterý večer kvůli prasklému potrubí přerušeno vytápění mnoha domácností. Stalo se tak v době, kdy se venkovní teplota pohybovala kolem minus 27 stupňů Celsia. Policie nicméně uvedla, že nemusela vyjíždět k žádným naléhavým případům. Vytápění bytů bylo dnes časně ráno ve městě obnoveno.
Švédský meteorologický ústav oznámil, že v severolaponské obci Naimakka, která patří k nejchladnějším místům v zemi, bylo v noci na dnešek naměřeno minus 28,2 stupně Celsia.
Ve Stockholmu začalo sněžit v úterý večer a do rána napadlo deset až dvacet centimetrů sněhu. Většina řidičů podle policie uposlechla výzvu a nechala auto doma, čímž usnadnila práci sněžným pluhům.
Meteorologové očekávají, že v průběhu dne bude sněžení a vichr postupovat dále na jih. Vydali proto druhý stupeň varování pro ostrovy Gotland a Öland a také pro úžinu Öresund, přes kterou vede most spojující Dánsko a Švédsko.
Výkyvy počasí ve Skandinávii
Silný vichr udeřil také na Dánsko; v noci na dnešek postihl především ostrov Bornholm a severní části země. Deník Politikken uvedl, že dnes by na jihu a východě Dánska mohly mořské vlny na pobřeží vystoupat až do výšky 1,7 metru nad běžný stav. Všechny přístavy a pobřežní oblasti se proto musí připravit na možné záplavy. Podle serveru The Local se některé regiony mohou potýkat i se stoletou vodou.
Skandinávie zažívá v posledních měsících velké výkyvy počasí. V listopadu registroval Stockholm den s největším množstvím napadaného sněhu ve více než stoletých dějinách měření. Silvestr byl naopak ve Švédsku doposud nejteplejší.
V sousedním Norsku naměřili v městečku Sunndalsöra 30. prosince teplotu 18,1 stupně Celsia, což je až na jedinou výjimku (18,3 stupně zaznamenaných 1. prosince 1998) nejvyšší prosincová teplota v Norsku vůbec. Je to také podstatně víc, než je průměrná letní teplota v obci Sunndalsöra – ta je v červnu 13,6 stupně, v červenci 15,8 stupně a v srpnu 14,1 stupně.
Zasněžené Slovensko
Zasněžené silnice dnes komplikují dopravu i na Slovensku, kde v některých místech spadlo až 20 centimetrů sněhu. U města Kraľovany v Žilinském kraji zasypaly podle webu Sme.sk dvě laviny železniční trať i silnici. V Polsku je kvůli silnému větru a nočnímu sněžení bez proudu 16 tisíc lidí, informovala agentura PAP.
Sněžení a vítr s nárazy o rychlosti až 100 kilometrů za hodinu vytváří závěje a sněhové jazyky na desítkách úseků silnic západního a středního Slovenska. Většina hlavních dopravních tepen je sjízdná, z dálnic uklízejísníh silničáři. Komplikace či uzavírky pro nákladní dopravu jsou hlášeny z menších či výše položených silnic.
Zcela bez spojení je úsek železnice i silnice mezi Kraľovany a městem Dolný Kubín v podhůří Malé Fatry, kde silničáři i pracovníci drah již od brzkého rána odklízejí dvě laviny. Podle mluvčí drah Ivany Popluhárové by mohl být provoz vlaků obnoven ještě dopoledne, záleží však na vývoji počasí.
Rovněž řadu polských regionů zasáhlo v noci sněžení doprovázené silným větrem. Kvůli tomu bylo podle mluvčí vládního krizového centra ráno bez elektřiny na 16 tisíc odběratelů, nejvíce v Podleském a Velkopolském vojvodství a v oblastech u hranice s Českem.
Německu hrozí bouře
Mohutné sněžení hrozí i v sousedním Německu. Před nepříznivým počasím, které se sebou přinese tlaková níže Axel, dnes varovali meteorologové z Německé meteorologické služby. Ve středoněmeckých horách už napadlo až 20 centimetrů sněhu, uvedla agentura DPA.
Na severu a východě Německa podle meteorologů hrozí bouře, v horských oblastech bude vydatně sněžit a na silnicích se budou tvořit sněhové jazyky. Počáteční déšť se ve sněhové srážky začne měnit dnes večer.
U Severního moře a na vrcholcích některých hor by vítr mohl dosahovat až síly orkánu. Na některých místech severního Německa dosahoval až 110 kilometrů za hodinu už v noci na dnešek. Polevit by měl silný vítr až v noci na čtvrtek.