Aukce roku: stát prodal budovu v centru Prahy za 790 milionů

bývalý klášter

Aukce roku: stát prodal budovu v centru Prahy za 790 milionůNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Stát ve středu prodal v dražbě bývalý klášter na náměstí Republiky v centru Prahy za vyvolávací cenu 790 milionů korun. Potvrdil ji jediný zájemce, nejmenovaná zahraniční společnost, který má na zaplacení 60 dnů. Jaké má s areálem plány, není známo. Jde o nejvyšší cenu za státní budovu od prodeje nedalekých bývalých kasáren Jiřího z Poděbrad, dnešního Palladia, které v polovině 90. let prodalo ministerstvo obrany za více než 900 milionů korun.

Advokát Josef Hlavička z kanceláře Havel, Holásek & Partners, který společnost při dražbě zastupoval, název společnosti neuvedl. „Zastupuji tady klienta, kterého nemohu jmenovat, protože si nepřeje být zveřejněn. Je to zahraniční klient, jde o právnickou osobu. Už je vlastníkem nemovitostí, a to i v České republice,“ řekl Hlavička bezprostředně po dražbě.

Co s památkově chráněnými budovami v centru hlavního města bude, zatím příští majitel nerozhodl. „O budoucím využití ještě není detailně rozhodnuto. Budova má různá využití – dá se použít na hotel, na konferenční místnosti a podobně. Zatím je předčasné cokoliv dalšího říkat. Musí se také zjistit, jaký názor budou mít například památkáři. Na základě toho se stanoví další využití,“ dodal Hlavička.

Podle něj však budova zcela jistě potřebuje zásadnější rekonstrukci. „Budova si zaslouží větší úpravy, protože je v trošku dezolátním stavu. Takže se určitě plánují nějaké úpravy. Budova v současném stavu nemůže sloužit svému účelu, to je evidentní,“ prohlásil advokát. O budoucím využití prý bude jasno nejdříve za několik měsíců.

Přihlášku do dnešní dražby podali tři zájemci, přestože budovu si před ní přišly prohlédnout desítky lidí. Informační memorandum si vyzvedlo 78 subjektů.

Vítěz dražby musí uhradit i daň z nabytí nemovitých věcí 31,6 milionu korun. Celkem tak připadne do státního rozpočtu 821,6 milionu korun, uvedl majetkový úřad. Zpravidla platí daň prodávající a kupec je ručitelem. Zákon ovšem umožňuje také smluvní dohodu, že daň bude platit kupující. Úřad měl povinnost uhradit daň uvedenou v podmínkách dražby.

Desítky milionů korun nad znaleckým posudkem

Generální ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Kateřina Arajmu je s výsledkem spokojená. „Stoprocentně jsem s tou částkou spokojena, protože v posledních dnech jsem zaznamenala v médiích, že někdo nevěřil, že za tuto sumu se nám podaří objekt vydražit. Jenom bych ráda připomněla, že jsme desítky milionů korun nad znaleckým posudkem,“ uvedla Arajmu. Zdůraznila, že jde o budovu prodanou nejdráže v celé třináctileté historii jejího úřadu.

O prodeji těchto státních budov rozhodla na začátku letošního dubna vláda. V prostorách bývalého barokního kláštera sídlilo regionální pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) pro střední Čechy. Loni se v rámci úsporných opatření přemístilo do ústředí úřadu na Rašínově nábřeží v Praze 2.

Komplex tvoří dvě budovy, které stojí na parcelách o rozloze 3000 metrů čtverečních. Za jeden metr tak budoucí majitel zaplatí zhruba 263.000 korun, což je víc než dosud rekordních 243.000 korun za pozemek na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice. Tam však šlo o nezastavěný pozemek v proluce. Podlahová plocha bývalého kláštera na náměstí Republiky je asi 6000 metrů čtverečních, na jeden metr je tak cena 131.666 korun.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v současnosti nabízí desítky nemovitostí, které má ve správě. Nejdražší, kromě budovy na náměstí Republiky, jsou nyní podle nabídky na internetu budovy bývalého Krajského ředitelství policie v Karlových Varech. Minimální kupní cena objektů je 41,4 milionu korun. Další v pořadí podle ceny je penzion v Tachově za minimálních 16,5 milionu korun.

Další velkou nemovitostí, kterou úřad získal, je barokní objekt bývalé Invalidovny v pražském Karlíně. ÚZSVM ji získal od ministerstva obrany, nenabízí ji ovšem zatím k prodeji. Areál Invalidovny je kulturní památkou a zahrnuje zastavěnou plochu a nádvoří o výměře přes 12.000 metrů čtverečních a zahrady, které mají rozlohu téměř 10 000 metrů čtverečních.

Čtěte také: Čaj s citronem za 6,6 milionu. Dražba Procházkova obrazu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články