‚Modlete se za Petra.‘ Už 10 měsíců vězní Čecha, který natáčel v Súdánu

STÍHÁNÍ V ZEMI S PRÁVEM ŠARÍA

‚Modlete se za Petra.‘ Už 10 měsíců vězní Čecha, který natáčel v SúdánuNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Lidskoprávní organizace Release International vyzvala lidi na celém světě, aby se modlili za českého občana Petra Jaška, který je od loňského prosince vězněný v Súdánu. Jašek v konzervativní zemi natáčel dokument o pronásledování křesťanů, v případě odsouzení mu hrozí tvrdý postih. Spekulovalo se i o trestu smrti. Kromě modlení mohou lidé podepsat také petici na jeho podporu.

Jašek je v Súdánu vězněný spolu se třemi Afričany, se kterými se snažil nasbírat důkazy o pronásledování křesťanů v této většinově muslimské zemi, kde prvky práva šaría pronikly dokonce i do tamních zákonů. Klíčovým důkazem o pronásledování měla být nahrávka, na níž popálený mladý muž popisuje, jak přišel ke svému zranění.

Muž své svědectví ve videonahrávce ale později před súdánskými úřady popřel. Uvedl, že Čech jeho slova vytrhl z kontextu a zranění si prý přivodil při nehodě, napsala před časem Mladá fronta Dnes. Z nahrávky se tak stal důkaz proti samotnému Jaškovi. Úřady členy jeho skupiny viní z několika zločinů, za něž může hrozit i trest smrti, píše se na webu organizace Release International.

Organizace proto vyzvala (nejen) věřící lidi z celého světa, aby se za skupinu čtyř mužů vězněných v Súdánu modlili: „Prosíme, modlete se za Petra a ty, kteří jsou souzení s ním: pastory Hassana Abdelrahima Kodiho, Kuwa Šemála a Abdelmoneima Abdelmoula.“

Na webových stránkách organizace Christian Solidarity Worldwide, která bojuje za práva utlačovaných křesťanů, je možné také podepsat petici na podporu čtveřice mužů. „Musíme tlačit na jejich bezpodmínečné propuštění,“ píše se na webu organizace.

Samotný Jašek je členem americké organizace Voice of Martyrs (Hlas mučedníků), která má také pobočku v Česku a která měla jeho misijní cestu do Súdánu financovat. Česká pobočka organizace s názvem Občanské sdružení Pomoc pronásledované církvi sídlící v Jindřichově Hradci se k věci vyjadřuje jen stručně. Na svých stránkách uvádí, že se čtveřicí byl koncem srpna obnoven soudní proces a že žalobce během líčení požadoval pro muže nejpřísnější trest.

Podobně stručně se k věci vyjadřuje i české ministerstvo zahraničí. „Můžeme potvrdit, že bylo zahájeno soudní líčení s českým občanem v Súdánu, které prozatím nebylo ukončeno. ČR věnuje případu maximální pozornost. Se zadrženým je MZV v pravidelném kontaktu prostřednictvím svého zástupce z ambasády v Káhiře, který ho navštěvuje, a kolegů ze švýcarského zastoupení, kteří jsou přítomni přímo v Chartúmu. S ohledem na citlivost celého případu však nechceme sdělovat další podrobnosti,“ řekla serveru ECHO24.cz Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva.

Ke křesťanství se ve východoafrickém Súdánu hlásí jen zlomek populace, dominantním náboženstvím je islám (muslimové tvoří až 97 % obyvatel). Kromě křesťanů se neislámské obyvatelstvo hlásí také k tradičním (animistickým) náboženstvím. V zemi, kde od roku 1989 vládne autoritář Umar al-Bašír, i po odtržení křesťanského jihu v roce 2011 dochází k náboženským srážkám.

Čtěte také: Čech mapoval zločiny na křesťanech. Čeká ho islámský soud

Stovky mrtvých v Jižním Súdánu. Situaci má řešit Rada bezpečnosti

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články