Svrhnou uprchlíci kancléřku? Merkelové zbývají čtyři měsíce

Kancléřka svede boj o přežití

Svrhnou uprchlíci kancléřku? Merkelové zbývají čtyři měsíceTÝDENÍK ECHO 2
Svět
Petr Holub
Sdílet:

„My to dokážeme,“ tvrdí německá kancléřka Angela Merkelová. Nerozptyluje tím ovšem obavy, které rostou, jak uprchlíků přibývá. Na otázku, jestli to Německo dokáže, odpověděla koncem října v průzkumu společnosti Infratest dimap kladně jen polovina občanů. Více než dvě třetiny Němců nejsou však podle stejného průzkumu spokojeny s vládní uprchlickou politikou. Okamžik pravdy přijde za čtyři měsíce, kdy budou zemské volby ve třech spolkových zemích. Ty změří, jestli to Merkelová i její CDU se snahou pomoci uprchlíkům a zachraňovat Evropu nepřehnaly.

„Kancléřka chce jinou zemi“

Jádro rozporu mezi kancléřkou a většinou německé společnosti vystihuje pozice bavorského premiéra Horsta Seehofera. Ten má s východoněmeckou kancléřkou tradičně potíže, připomněl komentátor Frankfurter Allgemeine Zeitung Albert Schäffer. Pochází z chudé rodiny, a proto považuje za základní hodnotu spolkové republiky sociální stát. A podezírá Merkelovou, že tento sociální model hodlá zničit. „Kancléřka chce jinou zemi,“ postěžoval si veřejně. Prý to zkoušela už v roce 2004, když ještě z opozice prosazovala zavedení takzvaných paušálů na hlavu, tedy stejné příspěvky všech občanů na sociální pojištění bez ohledu na příjem. Seehofer tehdy protestoval, přišel o funkci zástupce šéfa poslaneckého klubu CDU/CSU v berlínském parlamentu, prosazení zákona však zabránil.

Stejně ohrožují sociální stát přistěhovalci, kteří získají s přiznáním azylu nárok na stejné dávky jako Němci. Je pouze jednoduchou matematickou úlohou spočítat, kdy tradiční sociální model zkrachuje.

Okamžik pravdy za čtyři měsíce

Stejně jako v roce 2004, tak ani tentokrát nemá Seehofer dost síly, aby Merkelovou porazil přímo, přesto se musí snažit.

Bavorskému premiérovi mohou pomoci březnové volby ve spolkových zemích Bádensko-Württembersko, Porýní-Falc a Sasko-Anhaltsko. Merkelová ho zatím může ignorovat, protože má dost věrných ve své straně CDU a pro straníky platí zlaté pravidlo, že podporují předsedu, který dokáže vyhrát volby. To kancléřka vždy uměla. Teď však straníci musejí věřit, že opustí defenzivní pozici, za čtyři měsíce obnoví kontrolu nad proudy uprchlíků a rozhodne o jejich dalším osudu. Zemské volby změří, jestli to Merkelová i její CDU se snahou pomoci uprchlíkům a zachraňovat Evropu nepřehnaly.

Celé hlavní téma nového Týdeníku Echo čtěte zde.

Čtěte také: Německo v migrační krizi selhalo. Odnáší to celá Evropa

Učitelé v Německu varují školačky před muslimskými imigranty

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články